Başarısı kanıtlanmış eğitim tekniğimiz

Berlitz Metodu

Berlitz Metodu Nedir?

Berlitz Metodu, Berlitz dil okullarının kurucusu Maximilian Berlitz tarafından 1800’lü yıllarda geliştirilmiş olan, dünya üzerinde ilk “konuşarak yabancı dil öğretim yöntemi” dir. Berlitz Metodunun başlangıcından bu yana geleneksel teorik yabancı dil öğrenme tekniklerinden daha başarılı olduğu akademik çalışmalar ile ispatlanmıştır. Berlitz’in kuruluşu olan 1878 yılından bu yana tüm Berlitz dil eğitimlerinin merkezinde Berlitz Metodu yer almaktadır

Berlitz Metodu Nasıl Geliştirilmiştir?

Berlitz Metodu, birçok büyük keşif gibi tesadüf ve yaratıcı bir zeka sayesinde ortaya çıkmıştır. Maximilian Berlitz, Amerika Birleşik Devletlerinde öğretmenlik yaparken, genç bir Fransız olan Joly’yi asistanı olarak işe aldı. Ancak, Joly’nin ABD’ye varması üzerine Berlitz, yeni asistanının tek kelime İngilizce konuşamadığını öğrendi.

Joly beyin asistanı olarak işe başladığı günlerde Berlitz bey ciddi bir şekilde hastalanmıştı. Bu nedenle Joly’nin öğretim görevlerini üstlenmesine izin vermekten başka seçeneği yoktu. Berlitz, Joly’den yabancı kelimelerin anlamını ifade etmek için jestleri kullanmasını ve Fransızca öğrencilerinin anlamı anlamaları için kelimeleri bağlam içinde kullanmasını istedi.

Altı hafta sonra Berlitz hastalığını atlatarak, öğrencilerinin çok geride oldukları konusunda endişeler ile okula geri döndü. Tam aksine, öğrencilerinin her zamankinden daha iyi seviyede Fransızca konuştuklarını görmesi şaşırmasına neden oldu.

Öğrencilerin sadece Fransızca konuşan birinden ders almaları öğrenmelerini hızlandırmıştı. Sonuç olarak, tamamen yeni ve oldukça etkili bir öğretim yöntemi Berlitz Metodu doğmuş oldu.

140 yılı aşkın süredir kullanılan Berlitz Metodu, dünya üzerinde 70’ten fazla ülkede milyonlarca kişinin yabancı dili akıcı konuşmasını sağladı.

Berlitz Metodu’nu farklı yapan nedir?

Berlitz Metodu, yeni bir yabancı dil öğrenirken en doğal haliyle öğrenmenize yardımcı olur. Böylelikle, Berlitz’deki derslerinizde sadece hedef dili, o dilin konuşulduğu ülkedeymişsiniz gibi öğrenirsiniz.

Günümüzde Berlitz Metodu

Berlitz Metodu hala yabancı bir dil öğrenmenin en etkili yoludur ve günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir.

Berlitz Metodunun Temel Unsurları

Berlitz Metodunda Sadece Hedef Dil Kullanılır

Eğitmeniniz size yalnızca hedef dilinizde eğitim verir ve hedef dilde konuşur. Dil, dilbilgisi ve kelime dağarcığına odaklanarak gerçek yaşam durumları kullanılarak öğretilir.

Berlitz Metodu Hedef Odaklıdır

Berlitz metodunda her ders, belirli öğrenme hedefleri ile görev odaklıdır. Örneğin iş İngilizcesi öğreniyorsanız dersinizin konusu “bir toplantının gündemini belirlemek” olabilir. Genel İngilizce öğreniyorsanız dersinizin konusu “havaalanında check-in yapmak” olabilir. Böylece, yeni öğrendiğiniz dili gerçek hayatta hemen kullanabilirsiniz.

Berlitz Metodu Belli Bir Sisteme Sahiptir, Öğretmenden Öğretmene Farklılıklar Olmaz

Yabancı dili özümsemenize yardımcı olmak için her ders belli bir yapıyı takip eder ve Berlitz öğretmenleri bu yapıyı kullanmak konusunda uzmandır.

Eğitmeniniz tarafından yeni içerik sunulur, hem rehberli pratikte hem de genel uygulamada yer alırsınız ve ardından öğrendiklerinizi kullanabilmeniz için cesaretlendirilirsiniz.

Böylece sadece teorik bilgiyi öğrenmez, aynı zamanda öğrendiğiniz bilgiyi konuşarak pratik yaparsınız ve gerçek hayatta kullanmak için hazır hale gelirsiniz.

Berlitz Metodu ile yeni bir dil öğrenmeye başlayın

Berlitz Metodu hakkında detaylı bilgi almak için başvuru formunu doldurunuz.