Plaza Dili ve Edebiyatı

Bu yazıyı okumak sizin için nice to have mi, yoksa must mı?

Plazalarda Kullanılan İngilizce Türkçe Karışık Dil

Harika bir İngilizceniz var ayrıca mükemmel bir öz geçmişiniz de ama plaza dilinde iyi değilseniz kendinizi derhal geliştirmeniz gerekiyor. Berlitz Dil Okulundan dev hizmet! Plaza dili ve edebiyatı hakkında bilmeniz gerekenler, kurallar ve anlama kılavuzu.

Aksiyon almak: Türkçede çok da güzel bir fiil var aslında, harekete geçmek dediğimiz. Tam olarak bu anlatılmak isteniyor aksiyon almak ifadesiyle. Konuyla ilgili bir şey yapmak.

Forwardlamak: Müthiş bir ifade değil mi? İngilizce bir kelimeye fiil yapma ekiyle birlikte mastar eklemek. Aldığınız iletiyi aynı şekliyle, ilgili kişiye yönlendirmek anlamına geliyor.

For your info: Gelen kutunuza düşen mailin altında gördüğünüz ve ilk seferinde ‘heralde klavye basıldı kaldı’ dediğiniz FYI kısaltması for your info demektir, yani bilginize sunulur.

Brain storming yapmak: Görüldüğü üzere o kadar da zor olmayan plaza dilinin söylenişi en rahat ifadelerinden, beyin fırtınası yapmak yani karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak.

Update etmek: Güncel hale getirmek.

Confirm etmek: Onaylamak.

Meeting set etmek: Toplantı düzenlemek.

Please Proceed: ilerlemesini rica ediyor, belki bir projenin ya da bir çalışmanın.

Assign etmek: Patronunuz gelip de sizi yeni projeye assign ettiğini söylerse suratına öylece bakakalmayın, sizi projede görevlendirmiş yani.

Third party: A parti mi varmış, hayır. Third Party taşeron firma demek.

Deadline: Herhangi bir işin, projenin bitiş tarihi, size verilen son gün.

Start’ı verelim, baktık handle edemiyoruz hold’da tutar en kötü delete ederiz: Harika bir müziği yok mu şu dilin? Yani başlayalım eğer halledemezsek elimizde tutarız en kötü sileriz demek istiyor, biri bunu size söylediğinde. Hold zaten tutmak demekken herhangi bir şeyin bir de hold’da tutulması enteresan tabi.

Toplantıyı set ettiysek sizi meeting room’da bekliyor olacağım: Düşünsenize siz o writing (yazma) sınavlarında ne terler döktünüz ağdalı ağdalı kelimeler kullanmak için. Sonra biri çıktı ve dedi ki toplantıyı set edelim!? Toplantı ayarlamak ve sonrasında toplantı odasında beklemek, demektir.

Must olmak: Açıkçası kulağa en oturmuş gelen bu ifade. Farz olmak gibi sanki, anlam olarak zorunlu halde geldi manasında kullanılabilir.

Lead etmek: Liderlik etmek, konunun sorumlusu olmak.

Brieflemek: Yazılı olarak özet geçmek.

Nice-to-Have: ‘Olsa iyi olur hani’ durumlarının vazgeçilmez ifadesidir kendileri.

Berlitz Dil Okulu

Başvuru Formu

"Gönder" butonuna tıklayarak KVKK Aydınlatma ve Açık Rıza Metnini okudum, onaylıyorum.