Plaza Dili ve Edebiyatı

Plaza Dili Hakkında Neler Biliyorsunuz? Plazalarda Kullanılan İngilizce Türkçe Karışık Dil

Harika bir İngilizceniz var ayrıca mükemmel bir öz geçmişiniz de ama plaza dilinde iyi değilseniz kendinizi derhal geliştirmeniz gerekiyor. Berlitz Dil Okulundan dev hizmet! Plaza dili ve edebiyatı hakkında bilmeniz gerekenler, kurallar ve anlama kılavuzu.

Apple çalışanları için online dil kursları

Online İngilizce Kursları ile İlgili Önemli Duyuru: Apple ile Berlitz Arasında Yapılan Global Anlaşma

Apple ile Berlitz firmaları arasında, bütün dünyadaki Apple çalışanlarını kapsayan, online İngilizce kursu konusunda global anlaşmaya varılmıştır.

Eğer Apple çalışanı iseniz bu anlaşma kapsamında firma desteği ile “ücretiz online İngilizce kursu” alabilirsiniz.

Apple’ın çalışan eğitim destek programları ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Apple çalışanlarının, ücretsiz online İngilizce kursu hakkında detayları öğrenmeleri için aşağıdaki linke tıklayarak açılan sayfadan başvuru yapmaları gerekmektedir.

Destek almak için Apple Çalışan Kimliğinizle apple@berlitz.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Aksiyon almak:

Türkçede çok da güzel bir fiil var aslında, harekete geçmek dediğimiz. Tam olarak bu anlatılmak isteniyor aksiyon almak ifadesiyle. Konuyla ilgili bir şey yapmak.

Forwardlamak:

Müthiş bir ifade değil mi? İngilizce bir kelimeye fiil yapma ekiyle birlikte mastar eklemek. Aldığınız iletiyi aynı şekliyle, ilgili kişiye yönlendirmek anlamına geliyor.

For your info: (FYI):

Gelen kutunuza düşen mailin altında gördüğünüz ve ilk seferinde ‘heralde klavye basıldı kaldı’ dediğiniz FYI kısaltması for your info demektir, yani bilginize sunulur.

Yeni Bir Esperanto Yorumu İdo:

1907’de Uniono por la Linguo Internaciona Ido (uluslararası dil İdo birleşmesi)’nin icat ettiği dil anadilleri farklı insanlar arasında iletişim kurulabilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Aslında Esperanto üzerinde birtakım değişiklikler yapılmasını isteyen reformcu bir yaklaşım da oluşmasında etkili olmuştur. Dolayısıyla Esperanto ile benzerlikler gösteri ve bu sebeple bu iki dilden herhangi birini konuşabilen bir kişinin diğerini kolaylıkla öğrenebileceği söylenir.

Brain storming yapmak: 

Görüldüğü üzere o kadar da zor olmayan plaza dilinin söylenişi en rahat ifadelerinden, beyin fırtınası yapmak yani karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak.

Update etmek: 

Güncel hale getirmek.

Confirm etmek:

Onaylamak.

Meeting set etmek:

Toplantı düzenlemek.

Please Proceed:

Belli bir projenin ya da çalışmanın ilerlemesini rica ediyor.

Assign etmek:

Patronunuz gelip de sizi yeni projeye assign ettiğini söylerse suratına öylece bakakalmayın, sizi projede görevlendirmiş yani.

Third party:

A parti mi varmış, hayır. Third Party taşeron firma demek.

Deadline:

Herhangi bir işin, projenin bitiş tarihi, size verilen son gün.

Start’ı verelim:

Start’ı verelim, baktık handle edemiyoruz hold’da tutar en kötü delete ederiz: Harika bir müziği yok mu şu dilin? Yani başlayalım eğer halledemezsek elimizde tutarız en kötü sileriz demek istiyor, biri bunu size söylediğinde. Hold zaten tutmak demekken herhangi bir şeyin bir de hold’da tutulması enteresan tabi.

Toplantı Set Etmek:

Toplantıyı set ettiysek sizi meeting room’da bekliyor olacağım: Düşünsenize siz o writing (yazma) sınavlarında ne terler döktünüz ağdalı ağdalı kelimeler kullanmak için. Sonra biri çıktı ve dedi ki toplantıyı set edelim!? Toplantı ayarlamak ve sonrasında toplantı odasında beklemek, demektir.

Must olmak:

Açıkçası kulağa en oturmuş gelen bu ifade. Farz olmak gibi sanki, anlam olarak zorunlu halde geldi manasında kullanılabilir.

Lead etmek:

Liderlik etmek, konunun sorumlusu olmak.

Brieflemek:

Yazılı olarak özet geçmek.

Nice-to-Have:

Olsa iyi olur hani durumlarının vazgeçilmez ifadesidir kendileri.

İNGİLİZCE ÖĞRENİN

İngilizce kurslarına hemen kayıt olun

İngilizce öğrenmek için yurt dışına çıkmanıza gerek yok. Yurt dışında bulunan dil okulları ile aynı kalitede İngilizce eğitimini Türkiye’de alın.