Plaza Dili ve Edebiyatı

Plaza Dili Hakkında Neler Biliyorsunuz? Plazalarda Kullanılan İngilizce Türkçe Karışık Dil

Harika bir İngilizceniz var ayrıca mükemmel bir öz geçmişiniz de ama plaza dilinde iyi değilseniz kendinizi derhal geliştirmeniz gerekiyor. Berlitz Dil Okulundan dev hizmet! Plaza dili ve edebiyatı hakkında bilmeniz gerekenler, kurallar ve anlama kılavuzu.

Türkçede çok da güzel bir fiil var aslında, harekete geçmek dediğimiz. Tam olarak bu anlatılmak isteniyor aksiyon almak ifadesiyle. Konuyla ilgili bir şey yapmak.

Müthiş bir ifade değil mi? İngilizce bir kelimeye fiil yapma ekiyle birlikte mastar eklemek. Aldığınız iletiyi aynı şekliyle, ilgili kişiye yönlendirmek anlamına geliyor.

Gelen kutunuza düşen mailin altında gördüğünüz ve ilk seferinde ‘heralde klavye basıldı kaldı’ dediğiniz FYI kısaltması for your info demektir, yani bilginize sunulur.

1907’de Uniono por la Linguo Internaciona Ido (uluslararası dil İdo birleşmesi)’nin icat ettiği dil anadilleri farklı insanlar arasında iletişim kurulabilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Aslında Esperanto üzerinde birtakım değişiklikler yapılmasını isteyen reformcu bir yaklaşım da oluşmasında etkili olmuştur. Dolayısıyla Esperanto ile benzerlikler gösteri ve bu sebeple bu iki dilden herhangi birini konuşabilen bir kişinin diğerini kolaylıkla öğrenebileceği söylenir.

Görüldüğü üzere o kadar da zor olmayan plaza dilinin söylenişi en rahat ifadelerinden, beyin fırtınası yapmak yani karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak.

Güncel hale getirmek.

Onaylamak.

Toplantı düzenlemek.

Belli bir projenin ya da çalışmanın ilerlemesini rica ediyor.

Patronunuz gelip de sizi yeni projeye assign ettiğini söylerse suratına öylece bakakalmayın, sizi projede görevlendirmiş yani.

A parti mi varmış, hayır. Third Party taşeron firma demek.

Herhangi bir işin, projenin bitiş tarihi, size verilen son gün.

Start’ı verelim, baktık handle edemiyoruz hold’da tutar en kötü delete ederiz: Harika bir müziği yok mu şu dilin? Yani başlayalım eğer halledemezsek elimizde tutarız en kötü sileriz demek istiyor, biri bunu size söylediğinde. Hold zaten tutmak demekken herhangi bir şeyin bir de hold’da tutulması enteresan tabi.

Toplantıyı set ettiysek sizi meeting room’da bekliyor olacağım: Düşünsenize siz o writing (yazma) sınavlarında ne terler döktünüz ağdalı ağdalı kelimeler kullanmak için. Sonra biri çıktı ve dedi ki toplantıyı set edelim!? Toplantı ayarlamak ve sonrasında toplantı odasında beklemek, demektir.

Açıkçası kulağa en oturmuş gelen bu ifade. Farz olmak gibi sanki, anlam olarak zorunlu halde geldi manasında kullanılabilir.

Liderlik etmek, konunun sorumlusu olmak.

Yazılı olarak özet geçmek.

Olsa iyi olur hani durumlarının vazgeçilmez ifadesidir kendileri.

online İngilizce kursu - birebir özel İngilizce dersleri - private english lessons - online english course

Türkiye’nin Her Yerinden Görüntülü ve konuşarak Online İngilizce Öğrenin

Ana dili İngilizce olan yabancı öğretmenler

Haftada 3, 5 veya 7 gün özel ders

3, 6 veya 12 ay eğitim süresi

Bir özel ders ücreti sadece 54 TL

İngilizce Öğrenin

İngilizce öğrenmek için iletişim formunu doldurun, uzman danışmanlarımızdan eğitimlerimiz hakkında bilgi alın.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]