İş Yerinde Yabancı Dil Engeli Nasıl Aşılır

İş yerinde dil engelini aşmak için en verimli yollar ve yöntemler nelerdir?

Şirketinizin başarısı, moral ve motivasyonu için iş yerinde etkili iletişim çok önemlidir. Bu nedenle kurum içinde farklı diyalektler ve dillerin konuşuluyor olması bunun önünde engel olmamalıdır.

Aslında, araştırmalar iletişimdeki boşluğu kapamanın şirketler ve çalışanlar için sayısız faydası olduğunu göstermiştir.

Bir Forbes araştırmasına göre, çeşitliliği yüksek, kucaklayıcı bir çalışma alanı yenilik ve büyüme için büyük bir itici güçtür.

Benzer şekilde, VicHealth’ten sağlanan verilere göre, kültürel çeşitlilik iş performansını ve verimliliği yükseltir, yaratıcı düşünmeyi arttırır, zaman ve para tasarrufu sağlar, riski azaltır ve personelin sağlığını ve esenliğini iyileştirir.

Matchboard Direktoru Sharon Melamed 5 dil konuşur, 5 ayrı ülkede çalışmıştır, Japonca ve Almanca dillerinde yeminli tercümandır.

Kendisi işyerinde yabancı dil engelini aşmanın ne kadar önemli olduğunu birebir tecrübe etmiştir.

Japonya’da insanlar bazen hediye olarak meyve verirler, ki bu çok pahalıya mal olabilir. Orada çalıştığım dönemde, bir Japon çalışan İsrailli bir çalışana hurma verdi. Ama hurma için İngilizce kelimeyi bilemediğinden ‘bu kaki’dir dedi. Kaki, İbranice’de diski demektir, o an ortam birden çok tuhaf oldu.

İş yerinde dil engelini aşmak için en verimli yolları ve yöntemleri nelerdir?

Düşünün ki bir arkadaşınıza bir hikaye aktarıyorsunuz. Karışık bir şey değil, gayet anlaşılır bir şey. İş yerinde iletişim kurarken de aktarmak istedikleriniz aynı böyle olmalı işte.

Kelimeleri doğru bağlamda kullanın, teknik tabirleri, sokak dilini ve çift manası olan kelimeleri kullanmamaya çalışın, ve karışıklığa neden olan bir şey olursa onu tekrar edin.

İş yerinizde, öğrendiğiniz dili anadili olarak ya da ikinci bir dil olarak konuşan biriyle konuşuyor olmanız fark etmez, yalın İngilizce kullanmak her zaman iyi bir fikirdir.” diyor Melamed. “Uzun karmaşık cümleler kurmak etkileyici değildir, sadece kafa karıştırırlar. O dili anadil olarak konuşamayan kişiler ne demek istediğinizi anlayamayabilirler, bu nedenle vermek istediğiniz mesaj anlamını kaybeder, ve insanlar size daha net bir açıklama yapmanız ricasında bulunmaktan çekinebilirler.

Bir dili anadili olarak konuşmayan kişilere, yabancı dil zorluklarının üstesinden gelmek için bir dil okuluna göndermek, o kişilere çalışma hayatlarında işlerine yarayacak temel dil gereksinimlerini öğretmek için çok iyi bir yoldur.

Dil okulunda öğrenecekleri kelimeler, tanımlar, deyimler, uyarılar, meslekleri ile ilgili yabancı dil bilgileri onların görevlerinde daha iyi performans göstermelerine yardımcı olur. Eğer yabancı pazarlarla da çalışıyorsanız, bu kurslar tüm çalışanlar için de avantaj yaratmış olur.

Amerika’da basmakalıp bir inanış vardır o da: Dünya İngilizce konuşmalıdır ki biz de diğer ülkelerin dillerini öğrenmek zorunda kalmayalım” diyor Melamed. “ Ama zamanımızda bu, oldukça kibirli ve hatalı bir bakış açısıdır.

Bir çalışanınızın anadilinde, temel seviyede selamlama, teşvik, takdir ve şükran kelimelerini öğrenmeniz onunla olan bağınızı, iletişiminizi güçlendirmeniz için iyi bir yoldur.

Şirkete yeni biri katıldığında, onları hoş karşılanmış ve ailenin bir parçası gibi hissettirmek çok mühimdir.” diyor Melamed. “Eğer çalışanın İngilizceyi ikinci dil olarak konuştuğunu biliyorsanız, göreve başladıkları gün kendisini ana dilinde bir yazı ile karşılayın. Bunun yaratacağı pozitif etkiyi ve ne kadar beğenilip takdir toplayacağını küçümsemeyin

Bu sadece ilk toplantıda kaynaştırıcı bir etkide bulunmakla kalmaz, ayrıca çalışanlarınızın dilleri ve kültürleri hakkında bir nebze de olsa bir şey öğrenmeniz onlara yeterince hürmet ettiğinizi ve ciddiye aldığınızı da gösterir.

Bazen, yeni bir şey öğrenmenin en kolay yolu başkasını onu yaparken izlemektir. İster pratik ister teknik bir beceriyi göstererek öğretmek olsun, söylemek yerine göstermek dil engelini kaldırır.

Benzer şekilde, PowerPoint gibi görsel sunumlar ve basılı metinler, yabancı dili ikinci dil olarak konuşan kişiler için gerekli temel şeyleri anlamalarına yardımcı olur.

Yurt dışında yapılan bir araştırmada, görsellerin öğrencilere, yeni kelimeleri hatırlamalarında ve kendi anadillerinde daha az açıklamayla grameri anlamalarına yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde, öğrendikleri onlar için daha anlamlı hale gelmeye başlar, ve böylece sözlü olarak kendilerini ifade etmekte daha motive ve özgüvenli hissederler.

Önemli evrakları çalışanın ana diline tercüme etme, çalışanların daha karmaşık olan görev ve talimatları daha kolay anlamasına yardımcı olur.

Eğer işiniz uluslararası ofislere sahip ölçekte büyükse, önemli dokümanları en çok kullanılan 5 dile çevirmek işinize yarar.

“Tercümenin doğruluğuna gelince, insanın önüne bu konuda hiçbir şey geçemez.” diyor Melamed.”Ama, bilgisayardan yapılan tercümelerde, birçok insan Google kullanıyor” diye de ekliyor.

Google Translate’in, basit ve temel seviyede tercüme sağlamasının yanında, öğrenilen yabancı dili anadili olarak konuşan kişilerin kelimeleri veya sözcük gruplarını nasıl telaffuz ettiklerini parçalara ayırarak göstermek gibi etkili özellikleri de vardır.

Amerika’da basmakalıp bir inanış vardır o da: Dünya İngilizce konuşmalıdır ki biz de diğer ülkelerin dillerini öğrenmek zorunda kalmayalım” diyor Melamed. “ Ama zamanımızda bu, oldukça kibirli ve hatalı bir bakış açısıdır.

Bir Şirket Çalışanları Kadar İyidir

Ve bir şirketin çalışanları da aralarındaki ilişki kadar iyidir.

Neden çalışanlarınızı profesyonel yolculuklarına bugün başlatmıyorsunuz?

online İngilizce kursu - birebir özel İngilizce dersleri - private english lessons - online english course

Türkiye’nin Her Yerinden Görüntülü ve konuşarak Online İngilizce Öğrenin

Ana dili İngilizce olan yabancı öğretmenler

Haftada 3, 5 veya 7 gün özel ders

3, 6 veya 12 ay eğitim süresi

Bir özel ders ücreti sadece 54 TL

İngilizceyi En İyisinde Öğrenin

İngilizce öğrenmek için iletişim formunu doldurun, uzman danışmanlarımızdan eğitimlerimiz hakkında bilgi alın.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]