İngilizceyi Anlıyorum Ama Konuşamıyorum

Türkiye İngilizce Sıralamasında Kaçıncı Sırada?

Türkiye İngilizce yeterliliği sıralamasında Dünya genelinde 100 ülke arasında 79. sırada yer alıyor. Avrupa ülkeleri arasında ise 33 ülke arasında 32. sırada. Bu neyin sıralaması dersiniz, 2019 yılında yurt dışında yapılan İngilizce yeterlilik sıralaması. Araştırmanın sonuçları bir an önce ülke olarak ‘İngilizce konuşabilir’ hale gelmemizi söylüyor.

Apple çalışanları için online dil kursları

Online İngilizce Kursları ile İlgili Önemli Duyuru: Apple ile Berlitz Arasında Yapılan Global Anlaşma

Apple ile Berlitz firmaları arasında, bütün dünyadaki Apple çalışanlarını kapsayan, online İngilizce kursu konusunda global anlaşmaya varılmıştır.

Eğer Apple çalışanı iseniz bu anlaşma kapsamında firma desteği ile “ücretiz online İngilizce kursu” alabilirsiniz.

Apple’ın çalışan eğitim destek programları ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Apple çalışanlarının, ücretsiz online İngilizce kursu hakkında detayları öğrenmeleri için aşağıdaki linke tıklayarak açılan sayfadan başvuru yapmaları gerekmektedir.

Destek almak için Apple Çalışan Kimliğinizle apple@berlitz.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Avrupa’da araştırılmaya dahil edilen 33 ülke içerisinde Türkiye sondan ikinci sırada yer alıyor. Azerbaycan’ın hemen üzerinde bulunuyor ve bu ülkeyle birlikte ‘Çok Düşük’ İngilizce seviyesinde görünüyor.

Araştırmacılar İngilizce yeterlilik oranlarıyla yüksek gelir ve yüksek hayat kalitesi arasında doğru orantı olduğunu da açıklamış durumda.

Kişi başına düşen ortalama gelir çok iyi seviyede İngilizce konuşulan ülkelerde Türkiye’nin aralarında bulunduğu çok düşük seviyede olan ülkelere göre yaklaşık 12 kat daha fazla.

Araştırma, ülkedeki araştırma, geliştirme ve inovasyon düzeyinin İngilizce konuşma ile ilişkisini ortaya koyuyor. Çok iyi seviyede İngilizce konuşulan ülkelerde gayri safi hasılanın %2,3’ü araştırma ve geliştirme bütçesine ayrılırken, çok düşük seviyede İngilizce konuşulan ülkelerde bu oran sadece %0,3 düzeyinde.

Benzer şekilde hayat kalitesi ve ortalama yaşam süresi çok iyi İngilizce konuşulan ülkelerde çok düşük seviyede İngilizce konuşulan ülkelere göre ortalama 7 yıl daha uzun.

İngilizce öğrenmenin neredeyse hayatta kalmanın koşullarından biri haline geldiği günümüzde elinizi attığınız her yerde karşısına çıkan ‘Nasıl İngilizce Öğrenilir’ rehberlerinden biraz uzaklaşıp ‘Ben Nasıl İngilizce Öğrenebilirim’ yöntemlerini düşündünüz mü hiç?

Ekonomik fırsat eşitsizliğini bir kenara bırakırsak, ülkemizdeki dil eğitimi hatalarından en önemlisi kendi öğrenme yönteminizi fark edememiş olmanızdan kaynaklanmaktadır. Pratik uygulamalardan ziyade hafıza güçlendirici teknikleri ön plana çıkaran pedagojimiz dolayısıyla ihtiyaç duyulan yabancı dili ezberleme eğiliminiz uzun dönemler boyunca İngilizceyi anlayıp, konuşamadığınız bir seviyede takılı kalmanız sonucunu doğurmaktadır.

Organik bir yapıya sahip olan bu yüzden matematik formülleri benzeri formüllerle asla öğrenemeyeceğiniz İngilizce dilini kullanmakta bu denli zorlanmanızın sebebi, daha önce bunu yeterince denememiş olmanızdan kaynaklanmaktadır. Çünkü beyninizin konuşmayı sağlayan bölümünün en önemli verileri hafızanızdaki kelimeler ve sahip olduğu eski bilgilerdir. İşte bu yüzden sadece dil bilgisi bildiğiniz için İngilizce, Fransızca ya da İtalyanca anlayabiliyor ama konuşamıyorsunuz.

Eğer sizde İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum diyorsanız, Berlitz Dil Okulunun konuşma odaklı eğitimleri ile İngilizce konuşmaya başlayabilirsiniz.

İNGİLİZCE ÖĞRENİN

İngilizce kurslarına hemen kayıt olun

İngilizce öğrenmek için yurt dışına çıkmanıza gerek yok. Yurt dışında bulunan dil okulları ile aynı kalitede İngilizce eğitimini Türkiye’de alın.