İngilizce seviyeleri ve İngilizce yeterlilik puanları

İngilizce Seviyeler

İngilizce Seviyeleri Nelerdir?

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından belirlenen İngilizce seviyeleri, A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir. CEFR seviyeleri, bir bireyin İngilizce dil yeterliliğini derecelendirmek için küresel standart olarak yaygın olarak kabul edilmektedir.

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından belirlenen İngilizce seviyeleri, A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir. CEFR seviyeleri, bir bireyin İngilizce dil yeterliliğini derecelendirmek için küresel standart olarak yaygın olarak kabul edilmektedir.

İngilizce Seviyeleri ve Açıklamaları

İngilizce Seviyelerinin Konuşma Hedefleri Nedir? Gerçek Yaşamda ve İş Yerinde Neler Yapabilir?

A1 İngilizce seviyesi, İngilizcede öğrenilen temel bilgileri ve konuları ifade eder. A1 seviyesi, çoğu zaman başlangıç veya beginner düzeyi olarak ifade edilir. İngilizce öğrenmeye başlanılan seviye A1 seviyesidir. Oldukça temel düzeyde bir dil seviyesidir.

A1 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) ilk seviyedir.

A1 İngilizce seviyesinde basit ve rutin işleri sorunsuz bir şekilde halledebilir ve günlük durumlarla başa çıkabilirsiniz. Basit ihtiyaçlarınızı ifade edebileceğiniz bir yeterliliğe sahip olursunuz; tarihleri/saatleri/sayıları anlamak, insanlarla tanışmak, yer/yön sormak, sipariş vermek gibi konularda İngilizce dilini kullanabilirsiniz.

A2 İngilizce seviyesi, başlangıç üzeri, orta seviye İngilizce bilgisini ifade eder. A2 İngilizce seviyesinde basit cümleler kurma, basit günlük konuşma diyaloglarını rahatlıkla yapabilirsiniz.

A2 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) ikinci seviyedir.

A2 İngilizce seviyesi, yabancı bir ekip ile proje yönetimi, yurt dışı satış, ihracat gibi bölümlerde çalışılmayacaksa, ortak olduğumuz birçok firma için minimum işe alım seviyesidir.

A2 İngilizce seviyesi akademik eğitim almak için yeterli bir seviye değildir.

Berlitz seviye sisteminde A2 seviyesi, A2.1, A2.2 ve A2.3 olarak 3 ayrı alt seviyeye ayrılmıştır.

A2.1 İngilizce seviyesinde, belirli konularda, rutin işlerde, basit ve alışılmış işler karşısında dile hâkim olursunuz. İngilizce mesajları anlayabilir ve iletebilir, basit ve direkt bilgiler karşısında cevap verebilir, insanlarla basit yüz yüze İngilizce konuşmalar gerçekleştirebilir, sevdiğiniz ya da sevmediğiniz aktivitelerden bahsedebilirsiniz. Günlük ve basit ihtiyaçları İngilizce bilginizi kullanarak öğrenebilir, karşılayabilir ve giderebilirsiniz; alışveriş yapmak, tatil planı ya da otel rezervasyonu yapmak vb.

A2.2 İngilizce seviyesinde, karmaşık olmayan çoğu iletişimsel göreve; rutin sosyal ve iş durumlarına hâkim olursunuz. Bazı hatalarınız olsa da, İngilizce bir konuşmayı başlatabilir ve sürdürebilirsiniz. Konulara özel İngilizce kelime dağarcığınızı oluşturmaya başlarsınız; profesyonel talimatlar verebilirsiniz, basit bir problemi açıklayıp çözüm üretebilirsiniz, ziyaretçilerinize rehberlik edebilirsiniz, davetleri detaylıca açıklayabilir ve kibarca yanıtlayabilirsiniz. Tercihlerinizi, anlaşma ya da anlaşmazlıklarınızı İngilizce olarak belirtebilir ya da şikâyet edebilirsiniz.

A2.3 İngilizce seviyesinde Yabancı olmadığınız konular hakkındaki bilgiyi kavrayabilir ve başkalarıyla, oldukça çeşitli konularda, uzun İngilizce konuşmalar sürdürebilirsiniz. Ancak, uzun İngilizce ifadelerde veya yabancı olduğunuz konularda tutarlılığı henüz sürdüremeyebilirsiniz. Bildiğiniz ekipmanları satın alabilir ve tanımlayabilir, bir anlaşma ayarlayabilir, mesleki temaslar kurabilir, İngilizce tavsiye verebilir ve öneride bulunabilirsiniz. İngilizce konuşurken zaman zaman ana dilinizin araya girdiğini hissedebilirsiniz.

B1 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) üçüncü seviyedir.

B1 İngilizce seviyesi, çalıştığımız birçok firmanın yabancı bir ekip ile proje yönetimi, yurt dışı satış, ihracat gibi bölümlerde çalışılacaklar için talep ettiği minimum işe alım seviyesidir.

Berlitz seviye sisteminde B1 seviyesi, B1.1, B1.2 ve B1.3 olarak 3 ayrı alt seviyeye ayrılmıştır.

B1.1 İngilizce seviyesinde kişisel ve iş ihtiyaçlarınız için gereken çoğu iletişimsel görevi başlatabilir, sürdürebilir ve sonlandırabilirsiniz. İşte talimatları anlayabilir ve direkt talimatlar verebilirsiniz. Sosyal ve profesyonel durumlarda rahatlıkla İngilizce iletişim kurabilirsiniz – buna, tartışmalara ve toplantılara katılmak, bir proje hakkında açıklama yapmak ya da fikirlerinizi belirtmek için birinin sözünü kesmek de dâhildir. Bir ürünün ya da servisin kalitesini tartışabilir; hipotezleri ve sonuçlarını İngilizce olarak açıklayabilirsiniz.

B1.2 İngilizce seviyesinde birçok profesyonel ve kişisel bağlamda yetkin ve rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz, ayrıca neyi açıklamak istediğinizi formüle etmenin birçok yolunu bulabilirsiniz. Yabancı olduğunuz sözcüklerin karşınıza çıktığı zorlu sosyal durumlarda bile yeterli olabilirsiniz. Ana dili İngilizce olanların konuşmalarına dâhil olabilir, gerektiğinde açıklama isteyebilir, bir avukata danışma gibi karmaşık durumlarla uğraşabilir ve uzun süre telefonda İngilizce konuşabilirsiniz. İngilizce olarak fikirlerinizi belirtebilir ve beklenmeyen problemlerin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

B1.3 İngilizce seviyesinde bilmediğiniz konular hakkındaki ayrıntılı bilgileri kavrayabilir ve dili, diğer akademik ve profesyonel alanlarda çalışmak için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Kendiliğinden gelişen konuşmaları başlatabilir ve sürdürebilir, bir tartışmada fikirlerinizi belirtebilir ve savunabilir ve ana dil kullanıcıları tarafından oluşturulan bazı İngilizce deyimleri anlayabilirsiniz. İngilizce bilginiz ile bir ofisi yönetebilir, bir anlaşmazlığı düzeltebilir veya bir gruba karşı fikirlerinizi savunabilirsiniz.

B2 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) dördüncü seviyedir.

Berlitz seviye sisteminde B2 İngilizce seviyesi, B2.1 ve B2.2 olarak 2 ayrı alt seviyeye ayrılmıştır.

B2.1 İngilizce seviyesinde zorlu iletişimsel görev ve durumlarda bile etkili ve uygun bir şekilde iletişim kuruyorsunuz; bir toplantı oturumunu yönetmek gibi. İş adamlarıyla görüşebilir, açık bir toplantıda rapor verebilir ya da profesyonel bir sunum yapabilir, satış sunumları yapabilirsiniz. Kendinizi ifade ederken gayet akıcı ve çok yönlüsünüz; zor konularda bile kolayca İngilizce konuşup anlayabiliyorsunuz. İngilizce konuşmanızda ufak hatalarınız ve ana dilinizden oluşan engeller olabilir.

B2.1 İngilizce seviyesi standart eğitim verdiğimiz son seviyedir. B2.1 İngilizce seviyesini tamamlayanlar, üniversitelerde akademik çalışmalara katılabilirler, yurt dışı üniversitelerden kabul alabilirler ve yurt dışında bir firmada rahatlıkla çalışabilirler.

Değişik türden topluluklar karşısında ve geniş bir yelpazede etkili bir şekilde İngilizce iletişim kurabilirsiniz. İngilizce diline iyi bir şekilde hâkim olursunuz. Toplantılara ve tartışmalara öz güvenli ve etkili bir şekilde katılabilir, birçok kişinin yer aldığı tartışmalarda fikirlerinizi İngilizce olarak savunabilir, net ve ayrıntılı sunum yapabilir ve hassas sosyal durumlarda uygun İngilizce ifadeler kullanabilirsiniz.

C1 ve C2 İngilizce seviyelerinde dilin bütün kontrolü sizdedir; ana diline hâkim ve iyi eğitim almış insanlar kadar iyi ve bir o kadar da derin bir kelime yelpazesine sahip olursunuz. İngilizce konuşmanız düzenli, tutarlı ve akıcıdır.

Örnek vermek gerekirse bir Türk, Türkçeyi C seviyesinde konuşur. Eğer C seviyesi İngilizce biliyorum diyorsanız bir Amerikalı veya İngiliz kadar İngilizce anlamanız ve konuşmanız gerekir.

Berlitz Dil Okulu Başvuru Formu

İngilizce seviyeleri hakkında detaylı bilgi almak için başvuru formunu doldurunuz.