İngilizce Seviyeler

İngilizce seviyeleri nelerdir?

ingilizce seviyeler

İngilizce Seviyeleri

İngilizce seviyeleri nelerdir? Dil seviyeleri nelerdir? soruları İngilizce seviyesini öğrenmek isteyen kişiler tarafından soruluyor. İngilizce öğrenmek, yurt dışına yerleşmek, iş başvursu yapmak isteyen kişiler, İngilizce seviyeleri nasıl öğrenebileceklerini araştırıyor. Peki Dünyada kullanılan İngilizce seviyeleri nedir, Türkiye’de İngilizce seviye belirleme nasıl yapılıyor?

CEFR Seviyeleri

CEFR Nedir?

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (Common European Framework of Reference for Languages CEFR), yabancı dilde yeterlilik seviyesini ölçmek için uluslararası bir standarttır. CEFR seviyeleri Dünyada yaygın olarak kabul edilmiştir. Türkiye’de ve yurt dışında birçok dil okulu eğitimlerini CEFR İngilizce seviyelerine göre organize etmektedir.

Berlitz ingilizce seviyeleri CEFR

A1 A2 B1 B2 C1 C2 İngilizce Seviyeleri ve Açıklamaları

A1 A2 B1 B2 C1 C2 İngilizce seviyeleri nedir? A1 A2 B1 B2 C1 C2 İngilizce seviyelerinin anlamı nedir? soruları İngilizce eğitim almak isteyen kişiler tarafından soruluyor. CEFR standartlarına göre yabancı dil seviyeleri, A1 A2 B1 B2 C1 C2 olarak 6 alt seviyeyi ifade etmektedir.

İngilizce Seviyeleri ve Açıklamaları

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından belirlenen İngilizce seviyeleri, A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir.

İngilizce Seviyeleri Nelerdir?

  1. A1 İngilizce Seviyesi / Başlangıç Seviye İngilizce Bilgisi (Beginner Level)
  2. A2 İngilizce Seviyesi / Orta Seviye İngilizce Bilgisi (Intermediate Level)
  3. B1 İngilizce Seviyesi / Orta Üst Seviye İngilizce Bilgisi (Upper Intermediate Level)
  4. B2 İngilizce Seviyesi / İleri Seviye İngilizce Bilgisi (Advanced Level)
  5. C1 İngilizce Seviyesi / Yetkinlik Seviyesinde İngilizce Bilgisi (Proficient Level)
  6. C2 İngilizce Seviyesi / Ana Dil Seviyesinde İngilizce Bilgisi (Native-Fluent)

Berlitz İngilizce Seviyeleri ve CEFR Karşılıkları Nelerdir?

A1 İngilizce Seviyesi / Berlitz Seviye 1:

Basit ve rutin işleri sorunsuz bir şekilde halledebilir ve günlük durumlarla başa çıkabilirsiniz. Basit ihtiyaçlarınızı ifade edebileceğiniz bir yeterliliğe sahip olursunuz; tarihleri/saatleri/sayıları anlamak, insanlarla tanışmak, yer/yön sormak, sipariş vermek vb.

A2.1 İngilizce Seviyesi / Berlitz Seviye 2:

Belirli konularda, rutin işlerde, basit ve alışılmış işler karşısında dile hâkim olursunuz. Mesajları anlayabilir ve iletebilir, basit ve direkt bilgiler karşısında cevap verebilir, insanlarla basit yüz yüze konuşmalar gerçekleştirebilir, sevdiğiniz ya da sevmediğiniz aktivitelerden bahsedebilirsiniz. Günlük ve basit ihtiyaçları öğrenebilir, karşılayabilir ve giderebilirsiniz; alışveriş yapmak, tatil planı ya da otel rezervasyonu yapmak vb.

A2.2 İngilizce Seviyesi / Berlitz Seviye 3:

Karmaşık olmayan çoğu iletişimsel göreve; rutin sosyal ve iş durumlarına hâkim olursunuz. Bazı hatalarınız olsa da, bir konuşmayı başlatabilir ve sürdürebilirsiniz. Konulara özel kelime dağarcığınızı oluşturmaya başlarsınız; profesyonel talimatlar verebilirsiniz, basit bir problemi açıklayıp çözüm üretebilirsiniz, ziyaretçilerinize rehberlik edebilirsiniz, davetleri detaylıca açıklayabilir ve kibarca yanıtlayabilirsiniz. Tercihlerinizi, anlaşma ya da anlaşmazlıklarınızı belirtebilir ya da şikâyet edebilirsiniz.

A2.3 İngilizce Seviyesi / Berlitz Seviye 4:

Yabancı olmadığınız konular hakkındaki bilgiyi kavrayabilir ve başkalarıyla, oldukça çeşitli konularda, uzun konuşmalar sürdürebilirsiniz. Ancak, uzun ifadelerde veya yabancı konularda tutarlılığı henüz sürdüremeyebilirsiniz. Bildiğiniz ekipmanları satın alabilir ve tanımlayabilir, bir anlaşma ayarlayabilir, mesleki temaslar kurabilir, tavsiye verebilir ve öneride bulunabilirsiniz. Konuşurken zaman zaman ana dilinizin araya girdiğini hissedebilirsiniz.

B1.1 İngilizce Seviyesi / Berlitz Seviye 5:

Kişisel ve iş ihtiyaçlarınız için gereken çoğu iletişimsel görevi başlatabilir, sürdürebilir ve sonlandırabilirsiniz. İşte talimatları anlayabilir ve direkt talimatlar verebilirsiniz. Sosyal ve profesyonel durumlarda rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz – buna, tartışmalara ve toplantılara katılmak, bir proje hakkında açıklama yapmak ya da fikirlerinizi belirtmek için birinin sözünü kesmek de dâhildir. Bir ürünün ya da servisin kalitesini tartışabilir; hipotezleri ve sonuçlarını açıklayabilirsiniz.

B1.2 İngilizce Seviyesi / Berlitz Seviye 6:

Birçok profesyonel ve kişisel bağlamda yetkin ve rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz, ayrıca neyi açıklamak istediğinizi formüle etmenin birçok yolunu bulabilirsiniz. Yabancı olduğunuz sözcüklerin karşınıza çıktığı zorlu sosyal durumlarda bile yeterli olabilirsiniz. Ana dili İngilizce olanların konuşmalarına dâhil olabilir, gerektiğinde açıklama isteyebilir, bir avukata danışma gibi karmaşık durumlarla uğraşabilir ve uzun süre telefonda konuşabilirsiniz. Fikirlerinizi belirtebilir ve beklenmeyen problemlerin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

B1.3 İngilizce Seviyesi / Berlitz Seviye 7:

Bilmediğiniz konular hakkındaki ayrıntılı bilgileri kavrayabilir ve dili, diğer akademik ve profesyonel alanlarda çalışmak için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Kendiliğinden gelişen konuşmaları başlatabilir ve sürdürebilir, bir tartışmada fikirlerinizi belirtebilir ve savunabilir ve ana dil kullanıcıları tarafından oluşturulan bazı deyimleri anlayabilirsiniz. Bir ofisi yönetebilir, bir anlaşmazlığı düzeltebilir veya bir gruba karşı fikirlerinizi savunabilirsiniz.

B2.1 İngilizce Seviyesi / Berlitz Seviye 8:

Zorlu iletişimsel görev ve durumlarda bile etkili ve uygun bir şekilde iletişim kuruyorsunuz; bir toplantı oturumunu yönetmek gibi. İş adamlarıyla görüşebilir, açık bir toplantıda rapor verebilir ya da profesyonel bir sunum yapabilir, satış sunumları yapabilirsiniz. Kendinizi ifade ederken gayet akıcı ve çok yönlüsünüz; zor konularda bile kolayca konuşup anlayabiliyorsunuz. Konuşmanızda ufak hatalarınız ve ana dilinizden oluşan engeller var.

B2.2 İngilizce Seviyesi / Berlitz Seviye 9:

Değişik türden topluluklar karşısında ve geniş bir yelpazede etkili bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Dile iyi bir şekilde hâkim olursunuz. Toplantılara ve tartışmalara öz güvenli ve etkili bir şekilde katılabilir, birçok kişinin yer aldığı tartışmalarda fikirlerinizi savunabilir, net ve ayrıntılı sunum yapabilir ve hassas sosyal durumlarda uygun ifadeler kullanabilirsiniz.

C1 ve C2 İngilizce Seviyeleri / Berlitz Seviye 10:

Bu seviyede dilin bütün kontrolü sizdedir; ana diline hâkim ve iyi eğitim almış insanlar kadar iyi ve bir o kadar da derin bir kelime yelpazesine sahip olursunuz. Konuşmanız düzenli, tutarlı ve akıcıdır.

Başvuru Formu

Berlitz Dil Okulu hakkında detaylı bilgi almak için başvuru formunu doldurunuz.

"Gönder" butonuna tıklayarak KVKK Aydınlatma ve Açık Rıza Metnini onaylamış sayılırsınız.