Hızlı bir şekilde İngilizce nasıl öğrenilir: 13 ipucu

İngilizce Öğrenme

İngilizce Öğrenme Yöntemleri

İngilizce öğrenmesi eğlenceli bir dildir. Erişilebilir ve öğrenmesi nispeten kolay bir dil olarak görülse de, 750.000 kelime ve en yetenekli öğrenciyi bile şaşırtabilecek yazım şekliyle İngilizceyi hızlı bir şekilde öğrenmek imkansız görünebilir. Ama doğru stratejiye sahip olduğunuz sürece öyle değil.

İngilizce öğrenmek, bir çok kişinin hayatında aşamadığı önemli bir sorun olduğundan bu konuda yalnız olmadığınızı belirtmek isteriz. İngilizce öğrenme probleminin sürekli olarak karşımıza çıkmasının en önemli nedeni ise, uygulanan yabancı dil eğitim tekniklerinin, modern eğitim metotlarının gerisinde olması, günümüz ihtiyaçlarına göre planlanmamış olması ve nihayetinde istenilen sonuca ulaşmada yetersiz kalmasıdır.

İşte bu nedenle İngilizce öğrenmek için birçok kişinin yabancı dil kurslarına yazılmasına, özel dersler almasına, yurt dışında dil okuluna gitmesine rağmen sonuç hep aynı olmaktadır. Bu sonucu değiştirmek için okumaya devam edin. Globalleşen dünyanın ortak dili olan İngilizceyi yüz milyonlarca kişi öğrenmeye çalışıyor. İngilizce öğrenmek için yaptığınız çalışmalara yardımcı olmak için uygulamanız gereken stratejileri, kaynakları, araçları ve İngilizce öğrenmek için size en uygun kurs seçeneklerini detaylı olarak bu yazımızda bulabilirsiniz.

İngilizce öğrenmek kişinin kendine yapabileceği en iyi yatırımdır

Herkesin günlük hayatta İngilizce bilmesi gereken bir durum karşısına çıkıyordur.

İş veya okul için hazırlanılan bir proje için araştırma yaparken karşılaştığınız kaynakları doğru anlamak, yabancı bir iş ortağınız ile yapacağınız bir toplantıyı yönetmek, yurt dışında iş bulup yaşamak, yurt dışı seyahate çıkmak veya sadece yabancı bir film veya diziyi orijinal hali ile altyazısız izlemek bile İngilizce öğrenmek için yeterli sebeplerdir.

İngilizce Türkçe çeviri yapan programları kullanmak, toplantılarda çevirmen yardımı almak bir yere kadar size yardımcı olabilir. Dünyada geçerli ortak dil olan İngilizceyi öğrenmek ise size ve kariyerinize ciddi olarak avantaj kazandıracaktır.

İngilizce Öğrenmenin Faydaları. Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

İngilizce öğrenmek, profesyonel kariyerinizi ilerletmenin ve ufkunuzu genişletmenin en iyi yoludur. İngilizce öğrenmek, farklı ülkelerden farklı kültürlere sahip insanlarla iletişim sağlamak için ihtiyacınız olan en önemli kazanımdır.

İngilizce, global ticaret, e-ticaret, mobil uygulamalar, uluslararası diplomasi ve diğer birçok alanda dünyanın kullandığı ortak dil haline gelmiştir ve her geçen gün daha fazla insan farklı insanlarla iletişim kurmak, onları anlamak için İngilizce öğrenmektedir.

Dünyada 1 milyardan fazla insan İngilizce konuşmaktadır. İngilizce dil becerilerinizi geliştirmek dünyanın kapılarını sonuna kadar açmanızı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar, İngilizce konuşan insanların benzer eğitime sahip kişilere göre daha iyi bir kariyere sahibi olduklarını, daha fazla aylık kazançlarının olduğunu ve daha kolay iş bulabildiklerini göstermektedir.

İngilizce öğrenmek zor mudur? İngilizce öğrenmek kolaydır.

İngilizce öğrenmek kesinlikle zor değildir. Hatta dünya üzerinde en kolay öğrenilebilecek yabancı dilin İngilizce olduğunu söyleyebiliriz. İngilizce gramer yapıları basittir. İngilizce gramer kuralları matematik gibidir ve istisnaları azdır. Bu nedenle öğrenmesi kolaydır. Bütün dünyanın öğrenmek zorunda olduğu bir yabancı dil olduğu için diğer dillerden farklı olarak en yaygın eğitim kaynaklarına sahiptir.

İngilizceden Türkçe’ye o kadar çok kelime girmiştir ki farkında olmadan birçok kelimeyi günlük hayatımızda kullanmaktayız. İngilizce ve Türkçe’de ortak kullanılan kelimeleri incelediğinizde sizde en azından 1.000 kelimeyi hali hazırda bildiğinizi göreceksiniz. Bu kelimeleri bilmenizin nedeni günlük yaşantınızda bunları sıklıkla kullanmanızdır. Benzer şekilde yabancı dili günlük yaşamanızda ne kadar kullanırsanız o kadar gelişim gösterirsiniz. İşte size İngilizce öğrenmek için muhteşem bir başlangıç noktası.

Her insanın çevresinde İngilizce bilen ve konuşan birileri mutlaka vardır. Bu nedenle İngilizce konuşan birilerini bulma onlarla konuşarak İngilizce öğrenme aktiviteleri yapma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Eğer bulunduğunuz yerde İngilizce bilen birilerini bulmakta zorlanıyorsanız ana dili İngilizce olan öğretmenlerin katıldığı, 7/24 canlı konuşma sınıflarının olduğu Online İngilizce Konuşma Kulüplerinden faydalanabilirsiniz. Konuşma kulüpleri ile her nerede olursanız olun istediğiniz zaman dünyanın farklı yerlerinden katılan yabancı kişilerle ve ana dili İngilizce olan öğretmenlerle 7/24 konuşma pratiği yapabilirsiniz. Bu konuşma kulüplerine katılımın sınırsız olması istediğiniz kadar İngilizce öğrenmek için konuşma pratiği yapabileceğiniz manasına gelmektedir.

İngilizce öğrenmenin faydaları nelerdir? İngilizce öğrenmenin kariyerinize etkisi

İngilizce öğrenmenin faydaları herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Profesyonel kariyerinizde daha iyi konumlara gelme, daha iyi şirketlerde çalışma fırsatı elde etme, daha yüksek bir maaşa sahip olma, üniversitelerde akademik kariyer yapma, yurt dışı iş imkanlarından faydalanma, yabancılarla iletişim sorunu yaşamama, yabancı dizi ve filmleri kendi dilinde altyazısız izleme, çoğunluğu İngilizce olan akademik kaynaklara çeviri olmadan ulaşma gibi konular İngilizce bilmenin sağladığı avantajlardan ilk akla gelenleridir.

Bütün bunların yanında yabancı dil bilmenin kişisel gelişime de katkıları bulunmaktadır. Yabancı dil bilen kişilerin daha özgüvenli olmaları bunlara bir örnek olarak gösterilebilir. İsterseniz İngilizce öğrenmenin kişisel gelişime faydaları nelerdir birlikte bakalım.

 1. İngilizce öğrenmek kişinin güvenini arttırır. Gerek eğitim gerek iş yaşantınızda yaptıklarınızın karşılığını almak oldukça tatmin edici olacaktır.
 2. İngilizce öğrenmek daha iyi bir kariyere sahip olmanızı sağlar.
 3. İngilizce öğrenmek daha yüksek kazanç elde etmenizi sağlar.
 4. Sadece İngilizce değil herhangi bir yabancı dil öğrenmek hafıza kuvvetinizi arttırır, zihninizi dinç ve sağlıklı tutar.
 5. İngilizce öğrenmek, gerek akademik gerek iş yaşamında daha fazla bilgiye ulaşmanızı sağlar. Dünyada bilimsel ve akademik yayınların çoğu İngilizce dilinde yayınlanmaktadır.
 6. İngilizce öğrenmek, yurt dışı seyahatlerinizi daha kolay yapmanızı ve seyahatlerden daha fazla zevk almanızı sağlar.
 7. İngilizce öğrenmek daha bağımsız bir kişi olmanızı sağlar.
 8. İngilizce öğrenmek, farklı kültürlerden insanlarla tanışmanızı, farklı kültürleri keşfetmenizi ve bakış açınızı geliştirmenizi sağlar.

Nasıl İngilizce öğrenilir?

Her zaman ve her yerde İngilizce öğrenmeye zaman yaratın

İngilizce kitap okuyarak, online podcast dinleyerek, TV izleyerek, İngilizce konuşan kişilerle pratik yaparak dil becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bunu yapmak ilk başlarda zor gelebilir fakat bir adım attığınızda bunu yapabileceğinizi göreceksiniz.

Günlük yaptığınız aktivitelere İngilizce öğrenmeyi eklemek daha hızlı İngilizce öğrenmenizi sağlayacaktır. Örneğin gazete okuma alışkanlığınız varsa, İngilizce bir makale okuyun. Televizyonda dizi izliyorsanız, yabancı dizileri İngilizce olarak izleyin. Yemek yapmaktan hoşlanıyorsanız, İngilizce yemek tariflerine bakın. Playstation oynuyorsanız oyunu İngilizce oynayın. Cep telefonunuzun dilini İngilizce yapın. Aşağıdaki adımları uygulayarak İngilizceyi hayatınızın her alanına yerleştirebilirsiniz.

 1. İlk olarak, her gün yaptığınız bir aktiviteleri düşünün ve bir listesini yapın.
 2. Bu aktiviteleri İngilizce olarak nasıl yapabileceğinizi düşünün.
 3. Örneğin gazete okuma alışkanlığınız varsa, İngilizce gazetelerden haberleri takip edin. Yabancı yazarların makalelerini okuyun. Televizyonda dizi izliyorsanız, yabancı dizileri İngilizce olarak izleyin. Yemek yapmaktan hoşlanıyorsanız, İngilizce yemek tariflerine bakın. Playstation oynuyorsanız oyunu İngilizce oynayın. Cep telefonunuzun dilini İngilizce yapın. Podcast dinliyorsanız Google’da İngilizce yayın yapan kanallara abone olun. Burada bizim bahsetmediğimiz ama sizin hayatınızda yer alan birçok aktiviteyi bu şekilde İngilizce olarak yapabilirsiniz.
 4. Tebrikler, bütün bu örnekleri uygulayarak hayatınızın önemli bir bölümüne İngilizceyi yerleştirmiş oldunuz.

Günlük yaptığınız aktivitelere İngilizceyi eklemek daha hızlı İngilizce öğrenmenizi sağlayacaktır.

“Evde kendi kendinize İngilizce nasıl öğrenilir ki?” diye soruyor olabilirsiniz. İngilizceyi sıfırdan öğrenenler için bu düşünce endişe verici olabilir. Bilmediğiniz İngilizce kelimeleri, kalıpları, gramer kurallarını kendi kendinize öğrenmek zorundasınız. Evde İngilizce öğrenirken hata yapabilir ve doğru olmayan bilgiler edinebilirsiniz. Bu tip korkular birçok kişiyi evde İngilizce öğrenmek yerine klasik İngilizce kurslarına yönlendirmektedir.

Halbuki evde İngilizce öğrenmek için oldukça geçerli birçok neden var

 1. Klasik İngilizce kurslarında kursa ulaşmak için yolda geçirdiğiniz zaman büyük bir problem olabilir. Yoğun iş temposu nedeniyle yorulmak, trafik derdi, kalabalık toplu taşımada geçirilen sıkıntılı zaman gibi detaylar zaman içinde dersleri ekmek için bahanelere dönüşebilir. Bu durum İngilizce öğrenme motivasyonunuzun azalmasına ve tekrar bir kısır döngü içine girmenize neden olur. Halbuki evinizde müsait olduğunuz anlarda yapacağınız ufak alıştırmalar ile İngilizce öğrenebilirsiniz.
 2. Sevdiğiniz aktiviteleri yaparken bile yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Kitap okuyorsanız İngilizce kitap okumak, müzik dinlemeyi seviyorsanız İngilizce şarkılar dinlemek, TV seyrediyorsanız İngilizce yayınlar izlemek, Playstation oynuyorsanız oyunları İngilizce oynamak gibi aktiviteler aynı zamanda İngilizce pratik yapmanızı sağlayacaktır.

Evde İngilizce öğrenme yöntemleri 2022

İngilizce öğrenmek istiyorsanız fakat bunu için ayıracak bütçeniz ve/veya zamanınız yoksa aşağıda saydığımız basit yöntemler ile evde yabancı dil öğrenmeye başlayabilirsiniz.

1. İngilizce öğrenirken emin adımlarla ilerle, acele etme

İngilizce öğrenmek için emin adımlarla ilerle

Bir öğretmen veya kurs yardımı olmadan İngilizce öğrenmek için emin adımlarla, acele etmeden hareket etmelisiniz. Birkaç gün İngilizce çalışıp akıcı bir şekilde İngilizce konuşacağını sanmamanız gerekir.

Yabancı dil öğrenmek için gerçekçi hedefler belirleyin. Her gün İngilizce öğrenmek için kendinize belirli bir zaman ayırın. Başlangıç için yarım saatlik bir süre iyidir ama daha fazla zaman ayırabiliyorsanız daha iyi olur.

Kendi başına İngilizce öğrenmenin en büyük avantajı, öğreneceğin yeri, zamanı ve metodu kendin belirlemendir fakat  bugün yoruldum, yarın yaparım gibi bahaneler üreterek kendinizi kandırmak yine de mümkündür. Bu nedenle sürekli, kararlı ve istikrarlı bir çalışma İngilizce öğrenmede çok önemlidir.

2. İngilizce öğrenmek için kitap okuyun

İngilizce öğrenmek için kitap okuyun

Kitap okumak güzeldir. İngilizce öğrenmek için kitap okumak daha güzeldir.

Kitap okumak klasik bir yöntem olsa bile, bu alışkanlığınızı İngilizce öğrenmek amacıyla kullanabilirsiniz. Yabancı dil bilginiz ne olursa olsun, ister başlangıç ister orta isterse ileri seviye, seviyenize uygun kitaplardan oluşan bir okuma listesi oluşturun. Bu listeyi her gün aynı saatte okumaya özen gösterin. Gün içinde vakit ayıramasanız bile yatmadan önce 15 dakika İngilizce kitap okuma yapabilirsiniz.

Okuduğunuz her cümleyi anlamayabilirsiniz. Anlamını bilmediğiniz yabancı kelimelerle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda o kelimenin altını çizin ve anlamını cümlenin bütünlüğünden çıkartmayı deneyin. Sonrasında bir sözlükten çıkarttığınız anlamı kontrol edin ve tekrar okuyun. Zaman içinde yabancı dil seviyenizin geliştiğini fark edeceksiniz.  

3. İngilizce öğrenmek için film ve dizi izleyin

İngilizce öğrenmek için film izle

Eski günlerde İngilizce kaynaklara ulaşmak çok zordu. Bırakın İngilizce film veya dizi izlemeyi, sadece 30 yıl önce televizyonda tek bir kanal sadece belli saatlerde yayın yapıyordu. Günümüzde ise etrafımızdaki hemen her şeyin İngilizce versiyonunu bulabiliyoruz. Bu sayede İngilizce ile her gün temas halinde kalabiliyoruz. Bunu İngilizce öğrenme yolculuğunuzda kendinize bir avantaj olarak kullanabilirsiniz. Bu bağlamda yabancı film ve dizilerden faydalanmak, İngilizce öğrenmek için oldukça faydalıdır.

Çocuklar konuşmayı öğrenirken, okuyarak ya da yazarak öğrenmezler. Çevrelerindeki insanların ve seslerini dinlerler. Bir bebek başlangıçta hiçbir şey anlamamasına rağmen zaman geçtikçe kelimeleri öğrenmeye ve tekrarlamaya başlarlar. Öğrenilen kelimeler yavaş yavaş cümlelere dönüşür ve sonunda konuşmaya başlarlar.

Benzer yöntemi siz de uygulayabilirsiniz. Popüler film ve dizilerin çoğu Amerika menşeli olduğundan tamamı İngilizce dilindedir. Böylece film izlemeyi seven bir kişi için neredeyse sınırsız İngilizce kaynağa ulaşabilir oluyor.

Yabancı kanallar, diziler ve filmleri altyazılı seçeneği yerine altyazısız ya da orijinal diliyle İngilizce altyazılı izlemeyi alışkanlık haline getirin.

Başlangıçta, daha önce Türkçe izlediğiniz film ve dizileri İngilizce izlemeyi tercih edin.  Filmi daha önce görmüş olmanız, diyalogları Türkçe olarak biliyor olmanız, İngilizce söylenenleri anlamanıza daha fazla yardımcı olacaktır. Film izlerken hoşunuza giden veya kullanışlı olduğunu düşündüğünüz cümleleri bir deftere not edebilirsiniz ve kendi cümleleriniz içinde kullanabilirsiniz.

Eğer not almaktan hoşlanmıyorsanız, hali hazırda popüler filmlerden replikleri İngilizce öğrenme amacıyla kullanan VoScreen uygulamasını cep telefonunuza yükleyebilirsiniz. Oldukça başarılı bulduğumuz bu uygulama sayesinde birçok popüler filmden replikleri gerek İngilizce gerek Türkçe altyazılar ile öğrenebilir ve günlük yaşantınızda kullanabilirsiniz.

Anlamadığınız diyaloglarla karşılaşırsanız yayını durdurabilir, geri sarabilir ve tekrar izleyebilirsiniz. Bu yöntemle sadece listening (dinleme) becerinizi değil aynı zamanda kelime telaffuzu (pronunciation) konusunda da hatırı sayılır derecede yol alabilirsiniz. Farkına bile varmadan İngilizce sohbet edebilecek seviyeye gelebilirsiniz.

4. İngilizce öğrenmek için müzik dinleyin

Hemen hemen herkes müzik dinlemeyi sever. İnsanların farklı müzik zevkleri olabilir, birisi klasik müzik seviyorken diğeri pop müzik sevebilir ama herkesin ortak noktası müziktir. Dünyada üretilen müziklerin çoğu İngilizce dilindedir. Ana dili İngilizce olmayan sanatçılar bile İngilizce şarkılar söylemektedir. Örneğin Türkiye, tek Eurovision birinciliğini Sertap Erener’in İngilizce söylediği bir şarkı ile kazanmıştır.

Müzik dinlerken aynı zamanda İngilizce öğrenmek için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Müzik, kendi kendine İngilizce öğrenmenin en keyifli yollarından biridir. Müzik ile İngilizce öğrenmenin en iyi yanı, sözlerin aklında daha iyi kalmasıdır. Farkına bile varmadan, en sevdiğin İngilizce şarkıları her dinlediğinde, yeni bir kelime, yeni bir cümle, yeni bir telaffuz öğrenebilirsin. Genel olarak İngilizce şarkılarda kullanılan dil günlük konuşma İngilizcesi olduğundan konuşulan dili öğrenmiş olursun.

5. İngilizce öğrenmek için haberleri kullanın

Güncel haberleri takip etmek genel kültür için önemlidir. Dünyadaki güncel gelişmeleri takip etmek, arkadaş veya iş ortamında konuşabileceğin konular ve olaylar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Genel olarak herkes güncel haberler ile ilgili konular hakkında konuşurlar. Örneğin ünlü bir futbolcunun transfer söylentisi, dolar veya Euro kurlarında yaşanan değişiklikler, Playstation’da FIFA’nın son sürümünün çıkış tarihi gibi. Bu yüzden, güncel gelişmeler hakkında bilginiz yoksa bu konuşmalara dahil olamazsınız.

Haberleri İngilizce olarak dinleyerek ve okuyarak konuşmalara daha güvenle katılabilirsiniz. Bu yolla sadece dünyada neler olup bittiğine dair bilgiler edinmekle kalmaz, İngilizce öğrenmenize faydalı bir aktivite de yaparsınız.

İngilizce haberlerin tamamını anlamaya yetecek kadar yabancı dil bilmiyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Aynı konudaki haberleri önce Türkçe olarak, sonra aynı haberin İngilizce versiyonunu okuyabilirsiniz. Böylece kullanılan kalıpları ve kelimeleri anlamanız ve birbirleri ile ilişkilendirmeniz daha kolay olacaktır.

İngilizce öğrenenler için hazırlanmış haberler sunan internet sitelerini kullanabilirsiniz. Özellikle Voice of America (Amerika’nın Sesi) isimli internet sitesini önerebiliriz

Bu sitede güncel haberleri kendi İngilizce seviyene göre takip edebilirsiniz. Sitede haber yazılarının yanında sesli haberler de yer aldığından sadece okuma (reading) yeteneği değil ayrıca dinleme (listening) ve telaffuz (pronunciation) yeteneklerinizi de geliştirebilirsiniz. Böylece üç farklı İngilizce becerisini aynı anda geliştirmiş olacaksınız.

6. YouTube ile İngilizce öğrenin

Youtube ile İngilizce öğrenin

YouTube, dünyanın en geniş video paylaşım platformu olarak her türlü videoyu bünyesinde barındırmaktadır. Farklı farklı alanlara özel hazırlanmış İngilizce videolardan kendi ilgi alanınıza uygun olanları seçerek izleyebilirsiniz.

Kendi ilgi alanında izleyeceğiniz videoların en büyük avantajı hali hazırda o konu hakkında bilginiz olduğu için diğer videolara göre konuyu anlamanız daha kolay olacaktır. Konulara zaten ilginiz olduğu için motivasyon kaybı veya sıkılma gibi problemlerle de karşılaşmayacaksınız.

YouTube’ta İngilizce öğrenenler için birçok kanal bulunmaktadır. İngilizce öğrenenlere yönelik yayın yapan bu tip YouTube kanallarına abone olabilirsiniz. Burada her gün bir video izlemeye çalışın. İlk başlarda anlamasanız bile bu düzeni bozmayın. Zamanla konuşulanları anlayacağınızı göreceksiniz.

7. İngilizcenizi geliştirebileceğiniz Youtube kanalları önerileri

Sizin için birkaç Youtube kanalını aşağıda listeliyoruz:

Ayrıca, İngilizce öğrenmek isteyen kişilere özel olarak hazırlanmış, kendi öğrenme tempona göre takip edebileceğin İngilizce kanallarını da YouTube’da bulabilirsin BBC’nin İngilizce öğrenenler için oluşturduğu YouTube kanalını bu amaç için kullanabilirsiniz.

8. İngilizce öğrenmek için cep telefonu uygulamaları kullanın

Evde İngilizce öğrenmek istiyorsanız bu amaç için oluşturulan ücretsiz cep telefonu uygulamaların sizin için harika bir seçenek olabilir.

Ücretsiz cep telefonu uygulamaları sayesinde okuma (reading), yeni kelime öğrenme (vocabulary), gramer (grammer), listening (dinleme) konularında İngilizce bilginizi geliştirebilirsiniz. Cep telefonu uygulamalarından dilediğinizi indirerek sadece evde değil, metroda, otobüste, tatilde, parkta, AVM’de yani kısaca aklınıza gelebilecek her yerde boş vaktinizi değerlendirebilir ve kendi kendinize İngilizce çalışma yapabilirsiniz.

9. Bütün cihazlarınızı İngilizce olarak kullanın

Cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi kullandığınız bütün cihazların ara yüzlerini ve menülerini İngilizceye çevirin. Sadece cep telefonu menünüzü İngilizce yaparak yüzlerce kelimenin anlamını kolayca öğrenecek hem de yeni yabancı dile göz aşinalığınız olacaktır.  

10. Önce İngilizce seviyenizi öğrenin

Berlitz Proficiency Chart - Tum Ingilizce Seviyeler ve Aciklamalari

İngilizce öğrenmeye başlamadan önce mevcut seviyenizi mutlaka online testler ile ölçün. İngilizce öğrenme süreciniz boyunca düzenli olarak İngilizce seviyenizi bu testler ile ölçümleyin. Bunu yapmazsanız ne kadar ilerleme kaydettiğinizi bilmeniz mümkün olmayacaktır.

İngilizce’de gösterdiğiniz İlerlemeyi ölçmenin en iyi yolu online testleri kullanmaktır. Bu amaç için ücretsiz online İngilizce testlerini kullanabilirsiniz.

11. Sürekli İngilizce konuşun

Çevrenizde İngilizce öğrenmeye çalışan mutlaka birileri vardır. Bu arkadaşlarınızla “İngilizce Konuşma Kulübü” kurun. Düzenli aralıklarla bir araya gelerek İngilizce pratik yapın. İster bir evde ister bir kafede düzenli aralıklarla bir araya gelerek İngilizce konuşma pratiği yapın. Bu grupta Türkçe konuşmayı kesinlikle yasaklayın. Ne kadar sık bir araya gelirseniz o kadar iyi olacaktır. Konuşma kulübünde o günün konusunu her hafta başka bir kişi belirlesin ve ön araştırma yaparak grup üyelerine görüşmeden önce göndersin. Bu sayede serbest konuşma değil belli bir konuya odaklanacağınızdan dolayı daha tutarlı yol alırsınız.

Konuşma kulübüne ana dili İngilizce olan Amerikalı, İngiliz, Kanadalı, Avustralyalı birisini moderatör olarak dahil edebilirseniz süper olacaktır.

Eğer böyle bir imkanınız yoksa, ana dili İngilizce olan öğretmenlerin eşliğinde 7/24 canlı konuşma sınıflarının olduğu Online İngilizce Konuşma Kulüplerine kayıt olabilirsin. Konuşma kulüpleri ile isterseniz Anadolu’nun ücra bir ilçesinde isterseniz İstanbul gibi bir metropolde yaşayın istediğiniz zaman dünyanın farklı yerlerinden katılan yabancı kişilerle ve ana dili İngilizce olan öğretmenlerle 7/24 konuşma pratiği yapabilirsin. Bu konuşma kulüplerine katılımın sınırsız olması istediğin kadar İngilizce öğrenmek için konuşma pratiği yapabileceğin manasına gelmektedir.

Konuşma kulüplerinin konuları her hafta değiştiğinden hangi konuyu konuşacağız derdi de ortadan kalkmış oluyor.

12. İngilizce öğrenmek için yurt dışında bir dil okuluna gidin

Bir yabancı dili öğrenmenin en iyi yönteminin yurt dışında bir dil okuluna gitmek olduğunun söylendiğini duymuşsunuzdur. Bu gerçekten doğrudur. Gittiğiniz ülkede size kimse Türkçe çeviri yapmayacağı için o dili kullanmak ve konuşmak zorunda kalırsınız. Buna yabancı dile maruz kalmak denir ve bir yabancı dili öğrenmenin tartışmasız en etkili yoludur.

Fakat yurt dışında İngilizce öğrenmek için iki şeye mutlak olarak ihtiyacınız vardır: Para ve Zaman.

Yurt dışında İngilizce öğrenmek için ciddi paralar ödemeniz gerekir. Paradan daha önemlisi ise zamandır. Yurt dışında İngilizce öğrenmek için çalışıyorsanız işinizden ayrılmak, eğitim alıyorsanız ise okulunuzu bırakmak zorundasınız. Bu nedenle yurt dışında İngilizce öğrenmek için zaman ayıramıyorsanız veya fiyatlar çok yüksek geliyorsa Berlitz gibi global deneyime sahip bir dil okulunun online olarak yapılan genel katılıma açık kurslarından yaralanabilirsiniz.

13. Güvenilir, tecrübeli ve başarılı bir İngilizce kursuna gidin

İngilizce öğrenmek isteyenler için İngilizce kursu önemli bir yatırımdır. İngilizce kurs seçeneklerini araştırmadan önce neden İngilizce öğrenmek istediğinizi kendinize sorun, hedeflerinizin bir listesini yapın.

İngilizce öğrenmek için yurt dışına gidin

Eğer hedefiniz YDS ve YÖKDİL  gibi İngilizce konuşmanın önemli olmadığı çoktan seçmeli sınavlara hazırlık ise bu konuda uzmanlaşmış Remzi Hoca gibi kursları inceleyin. Hedefiniz IELTS ve TOEFL gibi konuşmanın da önemli olduğu sınavlara hazırlık ise ilk önce güvenilir ve başarılı bir dil okulunun kurslarına katılarak genel İngilizce seviyenizi ve konuşma yeterliliğinizi yükseltin.

Hedefiniz İngilizceyi konuşmak ise, olması gereken aslında budur, Berlitz gibi deneyimli bir dil okulunun online olarak yapılan genel katılıma açık kurslarından yaralanabilirsiniz. Online olarak yapılan kurslar sayesinde kaliteli bir dil eğitimine her nerede olursanız olun uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

online İngilizce kursu - birebir özel İngilizce dersleri - private english lessons - online english course

Görüntülü ve konuşarak online İngilizce öğrenin

Ana dili İngilizce olan yabancı öğretmenler

Haftada 3, 5 veya 7 gün özel ders

3, 6 veya 12 ay eğitim süresi

Bir özel ders ücreti sadece 54 TL

İngilizce öğrenmene yardımcı olacak son bir tavsiye

Eğer gerçekten İngilizceyi konuşmak istiyorsan, Berlitz’in 140 yıldan fazla tecrübesine güvenebilirsin. Her yıl Dünya çapında milyonlarca öğrenci bizimle hedefleri yabancı dilde akıcı konuşma hedeflerine ulaşıyor. Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsin.

İngilizce Öğrenin

İngilizce öğrenmek kolaydır. Başvuru formunu doldurun, uzman danışmanlarımızdan eğitimlerimiz hakkında bilgi alın.

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]

Add your first comment to this post