İngilizce Bilenler İçin Kariyer Seçenekleri

İngilizce Bilen Kişiler İçin Kariyer Seçenekleri Nelerdir?

İki veya daha fazla dil konuşabilen kişilerin zirveye çıkabilecekleri en iyi kariyer seçeneklerini sizin için özetledik.

Günümüzün rekabetçi iş ortamında, çoğu iş veren bir dilden fazlasını konuşabilen çalışanlar aramaktadır. Artan küreselleşme, ülke sınırlarını aşan şekilde İngilizce iletişim kurabilen kişilere talebin her zamankinden daha fazla olduğunu göstermiştir.

Başka bir dil öğrenmek profesyonel ufkunuzu oldukça genişletir. Sadece daha fazla maaş alma şansınızı arttırmaz, seyahat etmeniz için de fırsatlar dünyasını önünüze açar ve becerilerinizi büyük ölçüde geliştirir.

İki veya daha fazla dil konuşabilen kişilerin değerlendirebileceği iş fırsatlarını size sunmak için bazı kariyer opsiyonlarını derledik.

Apple çalışanları için online dil kursları

Online İngilizce Kursları ile İlgili Önemli Duyuru: Apple ile Berlitz Arasında Yapılan Global Anlaşma

Apple ile Berlitz firmaları arasında, bütün dünyadaki Apple çalışanlarını kapsayan, online İngilizce kursu konusunda global anlaşmaya varılmıştır.

Eğer Apple çalışanı iseniz bu anlaşma kapsamında firma desteği ile “ücretiz online İngilizce kursu” alabilirsiniz.

Apple’ın çalışan eğitim destek programları ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Apple çalışanlarının, ücretsiz online İngilizce kursu hakkında detayları öğrenmeleri için aşağıdaki linke tıklayarak açılan sayfadan başvuru yapmaları gerekmektedir.

Destek almak için Apple Çalışan Kimliğinizle apple@berlitz.com ile iletişime geçebilirsiniz.

1. Tercüman / Mütercim Tercüman

Çok bariz bir tane ile başlayalım. Pek çok şirket çeşitli nedenlerden dolayı tercümana ve mütercime ihtiyaç duyar. İşler küresel olarak giderek büyüdükçe, bu alanda yakın zamanda herhangi bir iş imkanı sıkıntısı yaşanması da muhtemel görünmüyor.

Bu hizmete, hastaneler, mahkemeler, üniversiteler ve göçmen merkezleri gibi yerlerde sürekli olarak ihtiyaç duyulur, bu da tercümanlık yaparak başkaları adına iletişimde bulunabilecek kişiler için çok çeşitli çalışma yerleri olduğu anlamına gelir. Dahası, tercümanların ve mütercim tercümanların istihdamının gelecek 10 yılda %17 oranında artması bekleniyor- bütün meslekler için beklenen oranın ortalamasından çok daha fazla.

2. Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Dünyanın her tarafında çağrı merkezi kuran birçok şirket için farklı dillerde müşteri servisi hizmeti oldukça değerli bir hale gelmiştir. Çift dil konuşabilen satış temsilciliği pozisyonu, Monster.com’da en çok talep gören pozisyondur.

Problemleri telefon üzerinden çözmek şartların en uygun olduğu durumlarda bile zor hale gelebilir, bu nedenle iş verenler; dil engellerini aşabilen, müşteri tabanını genişletebilecek kişileri işe almaya yönelmişlerdir.

3. Konaklama Tesisi Müdürlüğü

Otellerde, tatil köylerinde ve turistlerin gezi ve eğlence alanlarında, dünyanın her tarafından gelen ziyaretçilerle iletişim kurabilmeleri için çift dil konuşanlara fazlaca ihtiyaç duyulur; özellikle resepsiyon, danışma ve otel müdürlüğü gibi pozisyonlarda.

Neredeyse tamamen turizme dayalı 3 sektör (konaklama, seyahat acenteciliği/tur operatörlüğü hava yolu taşımacılığı) Avrupa Birliğinde 3.3 milyon kişiyi istihdam etmektedir. Bu yüzden çift dil bilenler büyüyen bu sektörlerde iyi bir kariyer şansına sahiptirler.

4. İnsan Kaynakları Uzmanı

Çift dil konuşabilen insan kaynakları uzmanları, işe alım sürecinde firmalara daha fazla kapsam sunarlar. 2017’de McKinsey&Company tarafından yapılan çalışma gösterir ki iş yerindeki etnik çeşitlilik karlılıkla net bir şekilde doğru oranda ilişkiliydi.

Birden fazla dil konuşabilen kişiler bu alanda oldukça kıymetlidir çünkü başka ülkelerden ve kültürlerden adayları da işe alabilirler, küresel olarak genişlemekte olan şirketler için bu cazip bir beklentidir.

5. Uçuş Görevlisi

Hava yolu sektöründe çalışanlar için çift dil konuşabiliyor olmak çok faydalı bir beceridir. Ama özellikle de uçuş görevlileri için ayrıca faydalıdır. Çünkü, sayıları giderek artan yolcular ve online görüşler ve yorumlar sayesinde, birçok hava yolu firması müşteri hizmetlerine odaklanıyor.

Bu da, uçuş sırasında kabinde iletişimin iyileştirilmesi için birden fazla dil konuşabilen daha çok kişinin işe alınacağı anlamına geliyor. Ağustos 2018’de, thetravel.com’un verdiği habere göre hava yolları Cince (Kanton ve Mandarin), Felemenkçe, Fransızca, Almanca, Yunanca, İbranice, İtalyanca, Japonca ve Portekizce bilen başvuru sahiplerine öncelik veriliyor.

6. Öğretmenlik

Çok kültürlü nüfus olan bölgelerde, birden fazla dil konuşabilen öğretmenler oldukça elzemdir. Özellikle de çoğu okulun şimdilerde küçük çocuklar için daha gelişmiş dil programlarına yatırım yaptığı dönemde, öğretmenlik uzun ömürlü bir kariyerdir.

Dahası, çift dil konuşabilen öğretmenler dil sevgilerini yeni bir nesle de aktarabilirler.

7. Yazarlık / Gazetecilik

Medya sektöründe kariyer arayışında olan çift dil konuşabilen kişiler, kendilerini oldukça avantajlı konumda bulacaklardır. Çünkü, gazeteciler için, başka bir dil konuşabiliyor olmak araştırma yaparken, röportaj gerçekleştirirken, ve hatta dili İngilizce olmayan medya için makale yazarken kendilerine yardımcı olur.

Yabancı dil bilmek reklamcılık sektöründe özellikle de reklam yazarları için gerekli bir beceridir. Yaratıcı kurguları tercüme edebilen yazarlar bunları daha geniş bir kitleye sunmuş olurlar.

8. Sağlık Sektörü Çalışanları

Hastaneler ve klinikler, her gün çok sayıda hastanın geldiği işlek yerlerdir. İlk dili İngilizce olmayanlar için özellikle de acil durum anında bilgi verebilmeleri, detay sunabilmeleri stres verici olabilir. Bu nedenle çift dil konuşabilen doktorlar, hemşireler, tıbbi teknisyenler ve acil durum iletişim personeli her zaman talep görür. Bu şekilde yardım etmek hem zamandan kazandırır hem de hayat kurtarır.

9. Sosyal Hizmetler Görevlisi

Sosyal hizmet görevlileri, günümüzde, toplumların hayati önem taşıyan bir parçasıdır. Bu oldukça fazla kültürel duyarlılık gerektiren, zorlayıcı ama manevi olarak doyurucu bir meslek türüdür.

Kişilerle iletişim kurabiliyor olmak ve potansiyel olarak karmaşık ve duygusal meselelerde kendilerini kendi dillerinde ifade etmelerini sağlamak bu kariyerde oldukça etkili ve değerlidir.

10. Pazarlama Müdürü

Ürünlerini dünyaya satmak isteyen şirketler için, uluslararası pazarlama kampanyaları çok mühimdir.

Satın alma gücü artıyor, ve bu nedenle firmalar markalarının mesajlarını hedef kitleye başarılı bir şekilde iletebilmek için onların dilini akıcı bir şekilde konuşabilen kişilere fazlaca ihtiyaç duymaktadırlar.

11. Bilgi Teknolojileri Danışmanı

Bu meslek alanında düşündüğünüzden daha fazla insan etkileşimi vardır. Çünkü bilgi teknolojilerindeki trendler çok hızlı değişir, yapay zeka ve bulut bilişim gibi  alanlarda uzmanlaşmak isteyen insanların sıklıkla seyahat etmeleri, fikirlerini diğer firmalar ve şirketlerinin başka ülkelerdeki şubeleriyle paylaşmaları gerekir.

Günümüzün durmadan değişen bu teknoloji alanında, hem bu alanlarda teknik bilgi sahibi olup hem de çift dil konuşabilen kişiler oldukça fazla rağbet görürler.

Günümüzde, hem devlet hem özel sektör, iyi müşteri hizmetleri servisi sağlamanın personelin ne kadar iyi iletişimde bulunabildiğine bağlı olduğunun artık farkındalar ve bu da çift dil bilen ve konuşanların, rekabetçi iş piyasasında üstünlüğü ele geçirmelerini sağlamaktadır.

Öyleyse, eğer özgeçmişinizi daha etkileyici hale getirmek veya hayalinizdeki kariyere kavuşmak için yabancı dil öğreniyorsanız, başlamanız için şu andan daha iyi bir zaman yok.

Dünyanızı imkanlara açacak bağlantıları yapabilmeniz için Berlitz Dil Okulu olarak size nasıl yardımcı olabileceğimizi keşfedin.

İNGİLİZCE ÖĞRENİN

İngilizce kurslarına hemen kayıt olun

İngilizce öğrenmek için yurt dışına çıkmanıza gerek yok. Yurt dışında bulunan dil okulları ile aynı kalitede İngilizce eğitimini Türkiye’de alın.