İngilizce Bilenler İçin Kariyer Seçenekleri

İngilizce Bilen Kişiler İçin Kariyer Seçenekleri Nelerdir?

Günümüzün rekabetçi iş piyasasında, birçok işveren İngilizce başta olmak üzere birden fazla dil konuşabilen çalışanlar arıyor. Artan küreselleşme, farklı kültürler arasında iletişim kurabilen insanlara olan talebin her zamankinden daha fazla olduğu anlamına geliyor.

Başka bir dil öğrenmek, profesyonel ufkunuzu büyük ölçüde genişletir. İngilizce bilmek yalnızca daha yüksek maaş kazanma şansınızı artırmakla kalmaz, seyahat için bir fırsatlar dünyası açar ve becerilerinizi önemli ölçüde geliştirir.

Sizin için neyin mümkün olduğunu düşünmenize yardımcı olmak için İki veya daha fazla dil konuşabilen kişilerin zirveye çıkabilecekleri en iyi kariyer seçeneklerini sizin için özetledik.

Başka bir dil öğrenmek profesyonel ufkunuzu oldukça genişletir. Sadece daha fazla maaş alma şansınızı arttırmaz, seyahat etmeniz için de fırsatlar dünyasını önünüze açar ve becerilerinizi büyük ölçüde geliştirir.

Çok bariz bir tane ile başlayalım. Pek çok şirket çeşitli nedenlerden dolayı tercümana ve mütercime ihtiyaç duyar. İşler küresel olarak giderek büyüdükçe, bu alanda yakın zamanda herhangi bir iş imkanı sıkıntısı yaşanması da muhtemel görünmüyor.

Bu hizmete, hastaneler, mahkemeler, üniversiteler ve göçmen merkezleri gibi yerlerde sürekli olarak ihtiyaç duyulur, bu da tercümanlık yaparak başkaları adına iletişimde bulunabilecek kişiler için çok çeşitli çalışma yerleri olduğu anlamına gelir. Dahası, tercümanların ve mütercim tercümanların istihdamının gelecek 10 yılda %17 oranında artması bekleniyor- bütün meslekler için beklenen oranın ortalamasından çok daha fazla.

Dünyanın her tarafında çağrı merkezi kuran birçok şirket için farklı dillerde müşteri servisi hizmeti oldukça değerli bir hale gelmiştir. Çift dil konuşabilen satış temsilciliği pozisyonu, Monster.com’da en çok talep gören pozisyondur.

Problemleri telefon üzerinden çözmek şartların en uygun olduğu durumlarda bile zor hale gelebilir, bu nedenle iş verenler; dil engellerini aşabilen, müşteri tabanını genişletebilecek kişileri işe almaya yönelmişlerdir.

Otellerde, tatil köylerinde ve turistlerin gezi ve eğlence alanlarında, dünyanın her tarafından gelen ziyaretçilerle iletişim kurabilmeleri için çift dil konuşanlara fazlaca ihtiyaç duyulur; özellikle resepsiyon, danışma ve otel müdürlüğü gibi pozisyonlarda.

Neredeyse tamamen turizme dayalı 3 sektör (konaklama, seyahat acenteciliği/tur operatörlüğü hava yolu taşımacılığı) Avrupa Birliğinde 3.3 milyon kişiyi istihdam etmektedir. Bu yüzden çift dil bilenler büyüyen bu sektörlerde iyi bir kariyer şansına sahiptirler.

Çift dil konuşabilen insan kaynakları uzmanları, işe alım sürecinde firmalara daha fazla kapsam sunarlar. 2017’de McKinsey&Company tarafından yapılan çalışma gösterir ki iş yerindeki etnik çeşitlilik karlılıkla net bir şekilde doğru oranda ilişkiliydi.

Birden fazla dil konuşabilen kişiler bu alanda oldukça kıymetlidir çünkü başka ülkelerden ve kültürlerden adayları da işe alabilirler, küresel olarak genişlemekte olan şirketler için bu cazip bir beklentidir.

İnsan kaynakları iş ilanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Hava yolu sektöründe çalışanlar için çift dil konuşabiliyor olmak çok faydalı bir beceridir. Ama özellikle de uçuş görevlileri için ayrıca faydalıdır. Çünkü, sayıları giderek artan yolcular ve online görüşler ve yorumlar sayesinde, birçok hava yolu firması müşteri hizmetlerine odaklanıyor.

Bu da, uçuş sırasında kabinde iletişimin iyileştirilmesi için birden fazla dil konuşabilen daha çok kişinin işe alınacağı anlamına geliyor. Ağustos 2018’de, thetravel.com’un verdiği habere göre hava yolları Cince (Kanton ve Mandarin), Felemenkçe, Fransızca, Almanca, Yunanca, İbranice, İtalyanca, Japonca ve Portekizce bilen başvuru sahiplerine öncelik veriliyor.

Çok kültürlü nüfus olan bölgelerde, birden fazla dil konuşabilen öğretmenler oldukça elzemdir. Özellikle de çoğu okulun şimdilerde küçük çocuklar için daha gelişmiş dil programlarına yatırım yaptığı dönemde, öğretmenlik uzun ömürlü bir kariyerdir.

Dahası, çift dil konuşabilen öğretmenler dil sevgilerini yeni bir nesle de aktarabilirler.

Medya sektöründe kariyer arayışında olan çift dil konuşabilen kişiler, kendilerini oldukça avantajlı konumda bulacaklardır. Çünkü, gazeteciler için, başka bir dil konuşabiliyor olmak araştırma yaparken, röportaj gerçekleştirirken, ve hatta dili İngilizce olmayan medya için makale yazarken kendilerine yardımcı olur.

Yabancı dil bilmek reklamcılık sektöründe özellikle de reklam yazarları için gerekli bir beceridir. Yaratıcı kurguları tercüme edebilen yazarlar bunları daha geniş bir kitleye sunmuş olurlar.

Hastaneler ve klinikler, her gün çok sayıda hastanın geldiği işlek yerlerdir. İlk dili İngilizce olmayanlar için özellikle de acil durum anında bilgi verebilmeleri, detay sunabilmeleri stres verici olabilir. Bu nedenle çift dil konuşabilen doktorlar, hemşireler, tıbbi teknisyenler ve acil durum iletişim personeli her zaman talep görür. Bu şekilde yardım etmek hem zamandan kazandırır hem de hayat kurtarır.

Sosyal hizmet görevlileri, günümüzde, toplumların hayati önem taşıyan bir parçasıdır. Bu oldukça fazla kültürel duyarlılık gerektiren, zorlayıcı ama manevi olarak doyurucu bir meslek türüdür.

Kişilerle iletişim kurabiliyor olmak ve potansiyel olarak karmaşık ve duygusal meselelerde kendilerini kendi dillerinde ifade etmelerini sağlamak bu kariyerde oldukça etkili ve değerlidir.

Ürünlerini dünyaya satmak isteyen şirketler için, uluslararası pazarlama kampanyaları çok mühimdir.

Satın alma gücü artıyor ve bu nedenle firmalar markalarının mesajlarını hedef kitleye başarılı bir şekilde iletebilmek için onların dilini akıcı bir şekilde konuşabilen kişilere fazlaca ihtiyaç duymaktadırlar.

Bu meslek alanında düşündüğünüzden daha fazla insan etkileşimi vardır. Çünkü bilgi teknolojilerindeki trendler çok hızlı değişir, yapay zeka ve bulut bilişim gibi  alanlarda uzmanlaşmak isteyen insanların sıklıkla seyahat etmeleri, fikirlerini diğer firmalar ve şirketlerinin başka ülkelerdeki şubeleriyle paylaşmaları gerekir.

Günümüzün durmadan değişen bu teknoloji alanında, hem bu alanlarda teknik bilgi sahibi olup hem de çift dil konuşabilen kişiler oldukça fazla rağbet görürler.

Günümüzde, hem devlet hem özel sektör, iyi müşteri hizmetleri servisi sağlamanın personelin ne kadar iyi iletişimde bulunabildiğine bağlı olduğunun artık farkındalar ve bu da çift dil bilen ve konuşanların, rekabetçi iş piyasasında üstünlüğü ele geçirmelerini sağlamaktadır.

CV’nizi geliştirmek veya hayalinizdeki kariyeri sürdürmek için yeni bir dil öğrenmeyi düşünüyorsanız, şu andan daha iyi bir zaman olamaz.

Dünyanızı yeni fırsatlara açacak bağlantıları sağlayabilmeniz için Berlitz Dil Okulu olarak size nasıl yardımcı olabileceğimizi keşfedin.

online İngilizce kursu - birebir özel İngilizce dersleri - private english lessons - online english course

Türkiye’nin Her Yerinden Görüntülü ve konuşarak Online İngilizce Öğrenin

Ana dili İngilizce olan yabancı öğretmenler

Haftada 3, 5 veya 7 gün özel ders

3, 6 veya 12 ay eğitim süresi

Bir özel ders ücreti sadece 54 TL

İngilizceyi En İyisinde Öğrenin

İngilizce öğrenmek için iletişim formunu doldurun, uzman danışmanlarımızdan eğitimlerimiz hakkında bilgi alın.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]