İngilizce Alfabe, Harfler ve Türkçe Okunuşları

İngilizce alfabe nedir, Türkçe’de İngilizce alfabe nasıl okunuyor, İngilizce alfabenin Türkçe alfabeden farklılıkları nelerdir?

İngilizce öğrenme yolculuğunuza mı başlıyorsunuz? Bir şeyi öğrenmek için baştan başlamak her zaman en iyisidir. İngilizce alfabeyi öğrenmekten daha iyi bir başlangıç temeli olabilir mi?

İngilizce alfabeyi kolayca öğrenmek için kısa ve kullanışlı bir başlangıç kılavuzu.

Alfabe hayatımızda her yerdedir. Bu sıralı semboller ve harfler, herhangi bir dilin fonetiğini temsil eder ve İngilizce dilinin temelini oluşturur.

İngilizce alfabeyi konu alan bu makalede alfabenin önemi, İngilizce alfabedeki harflerin telaffuzu ve İngilizce fonetik alfabe hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca, İngilizce alfabede ustalaşmanıza yardımcı olacak birkaç eğlenceli (ve kullanışlı!) şarkı ve ipucunu da bu yazıda ele alıyoruz.

İngiliz alfabesi hakkında belirli bilgiler, İngiliz alfabesini nasıl öğreneceğinize dair pratik ipuçları ve İngilizce harfleri okuma, telaffuz etme ve yazma konusunda özgüven kazanmak için okumaya devam edin.

İngiliz alfabesini neden öğrenmeliyiz?

İngilizce alfabe, konuşulan İngilizce dilinin temelidir ve öğrencilere sözcükleri ve harfleri nasıl telaffuz edeceklerini, dilde nasıl düşüneceklerini ve heceleyeceklerini öğrenmelerini sağlar.

İngilizce alfabe ve harfler hakkında önemli bilgiler içeren bir makale

İngiliz alfabesini öğrenmek için en büyük üç neden şunlardır:

1. Kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini öğrenmek

İngilizce alfabeyi öğrenmek ve ustalaşmak, akıcı bir şekilde İngilizce konuşmanıza yardımcı olacaktır. İngilizce harfleri öğrenmek, İngilizce kelimeleri telaffuz edebilmek için size yardımcı olur. İngilizce harf seslerini öğrenmek, İngilizceyi düzgün bir şekilde öğrenmeye başlamanın harika bir yoludur.

2. İngilizce düşünmek

İngilizce dilinde düşündüğünüzde, ana dilinizden çeviri ihtiyacını ortadan kaldırmış olursunuz. Bu, daha hızlı iletişim kurmayı ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşmanızı kolaylaştıracaktır.

İngilizce alfabeyi bilmek ve her harfin sesini öğrenmek, İngilizce konuşmanıza ve nihayetinde İngilizce dilinde düşünmeye başlamanıza yardımcı olabilir.

2. İngilizcede nasıl hecelendiğini öğrenmek için

İngilizce alfabesinin harflerini öğrenmek, İngilizce dilinde sözcükleri nasıl heceleyeceğinizi ve hatta dilbilgisi açısından doğru cümleleri nasıl oluşturacağınızı öğrenmenize yardımcı olabilir.

İngilizce alfabeyi öğrendiğinizde, İngilizce dilinde kelimelerin nasıl heceleneceği bilgisi ile daha kolay iletişim kurabilirsiniz. Adınız ve adresiniz gibi yararlı sözcükleri İngilizcede nasıl heceleyeceğinizi de öğrenebilirsiniz.

İngilizce Harfler ve Türkçe Okunuşları Nasıldır?

İngilizce HarfTürkçe Okunuşu
A aey /ei/
B bbi /biː/
C csi /siː/
D ddi /diː/
E ei /iː/
F fef /ɛf/
G gci: /dʒiː/
H heyç /eɪtʃ/
I iay /aɪ/
J jcey /dʒeɪ/
K kkey /kei/
L lel /ɛl/
M mem /ɛm/
N nen /ɛn/
O oou /oʊ/
P ppi: /piː/
Q qkiu /kjuː/
R rar: /ɑr/
S ses /ɛs/
T tti /tiː/
U uyu /juː/
V vvi: /viː/
W wdabılyu /ˈdʌbəljuː/
X xeks /ɛks/
Y yvay /wai/
Z zzed /zɛd/
zee /ziː/

İngilizce Alfabe Hakkında Enteresan Bilgiler

İngilizce alfabede 26 harf bulunur. Bu harfler ile 44 farklı ses türü çıkartılabilir. Türkçe alfabede harf sayısı 29’dur.

İngilizcede ses türleri harf sayısından fazladır. Bu nedenle farklı sesleri çıkartmak için harflerin farklı telaffuz şekilleri bulunur. Örneğin, “car” kelimesindeki “a” harfi “a” şeklinde okunurken (“kar”), “cat” kelimesindeki “a” harfi “e” şeklindeokunur (“ket”).

Genel olarak okunuşlar aynı olmakla birlikte İngiltere ve Amerika’da bazı harflerin telaffuzu birbirinden farklıdır. Örneğin, İngiltere’de Z harfi [zɛd] “zed” diye okunurken, Amerika’da [zi:] “zi” diye okunur.

İngilizce’de “E” ve “T” harfleri en sık kullanılan harflerdir.

İngilizce’de “Z” ve “Q” harfleri en az kullanılan harflerdir.

İngilizce alfabeyi öğrenmek için şarkılar: Çocuklar ve yetişkinler için

Bilim, müzik ve İngilizce öğrenmenin el ele gittiğini öne sürüyor! Bunu göz önünde bulundurarak, İngilizce alfabe şarkıları, İngilizce alfabeyi öğrenirken İngilizce alfabetik harfleri hafızanıza yerleştirmenin pratik bir yolu olabilir.

Bazı popüler İngilizce alfabe şarkıları şunlardır:

See It, Say It, Sign it by Jack Hartmann – Children’s Music

Bu İngilizce alfabe şarkısı, karşılık gelen harf sesleri de dahil olmak üzere İngiliz alfabesinin her harfinin işaret dilini (Amerikan İşaret Dili) öğretir.

The ABC Song – A Pop Music for Kids

Bu şarkı, çocukların İngilizce Alfabesini karşılık gelen fonetikleriyle öğrenmelerine yardımcı olur.

The ABC Song for Adult ESL Learners

Bu İngilizce alfabe şarkısıyla yetişkin öğrenciler, sesleri ve fonetikleri de dahil olmak üzere İngilizce alfabeyi öğrenebilirler.

online İngilizce kursu - birebir özel İngilizce dersleri - private english lessons - online english course

İngilizce alfabeden fazlasını, görüntülü ve konuşarak online öğrenin

Ana dili İngilizce olan yabancı öğretmenler

Haftada 7 gün özel ders

2, 4 veya 6 ay eğitim

İngilizce Harfleri Öğrenin

İngilizce harfleri öğrenmek kolaydır. İngilizce harflerden fazlasını öğrenmek için iletişim formunu doldurun, uzman danışmanlarımızdan eğitimlerimiz hakkında bilgi alın.