İngilizce Alfabe, Harfler ve Türkçe Okunuşları

İngilizce alfabe nedir sorusu İngilizce alfabe ve harfleri öğrenmek isteyen kişiler tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Yeni bir dil öğrenmenin başlangıç aşaması olan alfabe konusu, İngilizce öğrenmek isteyenlerin ilk yaptığı aramalardan oluyor. Peki İngilizce alfabe nedir, Türkçe’de İngilizce alfabe nasıl okunuyor, İngilizce alfabenin Türkçe alfabeden farklılıkları nelerdir?

İngilizce Alfabe Hakkında Enteresan Bilgiler

İngilizce alfabede 26 harf bulunur. Bu harfler ile 44 farklı ses türü çıkartılabilir. Türkçe alfabede harf sayısı 29’dur.

İngilizcede ses türleri harf sayısından fazladır. Bu nedenle farklı sesleri çıkartmak için harflerin farklı telaffuz şekilleri bulunur. Örneğin, “car” kelimesindeki “a” harfi “a” şeklinde okunurken (“kar”), “cat” kelimesindeki “a” harfi “e” şeklindeokunur (“ket”).

Genel olarak okunuşlar aynı olmakla birlikte İngiltere ve Amerika’da bazı harflerin telaffuzu birbirinden farklıdır. Örneğin, İngiltere’de Z harfi [zɛd] “zed” diye okunurken, Amerika’da [zi:] “zi” diye okunur.

İngilizce’de “E” ve “T” harfleri en sık kullanılan harflerdir.

İngilizce’de “Z” ve “Q” harfleri en az kullanılan harflerdir.

İngilizce Harfler ve Türkçe Okunuşları Nasıldır?

İngilizce HarfTürkçe Okunuşu
A aey /ei/
B bbi /biː/
C csi /siː/
D ddi /diː/
E ei /iː/
F fef /ɛf/
G gci: /dʒiː/
H heyç /eɪtʃ/
I iay /aɪ/
J jcey /dʒeɪ/
K kkey /kei/
L lel /ɛl/
M mem /ɛm/
N nen /ɛn/
O oou /oʊ/
P ppi: /piː/
Q qkiu /kjuː/
R rar: /ɑr/
S ses /ɛs/
T tti /tiː/
U uyu /juː/
V vvi: /viː/
W wdabılyu /ˈdʌbəljuː/
X xeks /ɛks/
Y yvay /wai/
Z zzed /zɛd/
zee /ziː/

İNGİLİZCE ÖĞRENİN

İngilizce kurslarına hemen kayıt olun

İngilizce öğrenmek için yurt dışına çıkmanıza gerek yok. Yurt dışında bulunan dil okulları ile aynı kalitede İngilizce eğitimini Türkiye’de alın.