Fransızca seviyeleri ve Fransızca yeterlilik puanları

Fransızca Seviyeler

Fransızca Seviyeleri Nelerdir?

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından belirlenen Fransızca seviyeleri, A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir. CEFR seviyeleri, bir bireyin Fransızca dil yeterliliğini derecelendirmek için küresel standart olarak yaygın olarak kabul edilmektedir.

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (Common European Framework of Reference for Languages CEFR), Fransızca dahil birçok yabancı dilde yeterlilik seviyesini ölçmek için uluslararası bir standarttır. CEFR seviyeleri, Fransızca ve diğer dillerde Dünyada yaygın olarak kabul edilmiş bir standarttır. Türkiye’de ve yurt dışında birçok dil okulu eğitimlerini, CEFR Fransızca seviyelerine göre organize etmektedir.

Fransızca Seviyeleri ve Açıklamaları

Fransızca Seviyelerinin Konuşma Hedefleri Nedir? Gerçek Yaşamda ve İş Yerinde Neler Yapabilir?

A1 Fransızca seviyesi, Fransızcada öğrenilen temel bilgileri ve konuları ifade eder. Çoğu zaman başlangıç düzeyi olarak ifade edilir. Fransızca öğrenmeye başlanılan seviye A1 seviyesidir. Fransızca’da oldukça temel düzeyde bir dil seviyesidir.

A1 Fransızca seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) ilk seviyedir.

A1 Fransızca seviyesinde basit ve rutin işleri sorunsuz bir şekilde halledebilir ve günlük durumlarla başa çıkabilirsiniz. Basit ihtiyaçlarınızı ifade edebileceğiniz bir yeterliliğe sahip olursunuz; tarihleri/saatleri/sayıları anlamak, insanlarla tanışmak, yer/yön sormak, sipariş vermek gibi konularda Fransızca dilini kullanabilirsiniz.

A2 Fransızca seviyesi, başlangıç üzeri, orta seviye Fransızca bilgisini ifade eder. A2 Fransızca seviyesinde basit cümleler kurma, basit günlük konuşma diyaloglarını rahatlıkla yapabilirsiniz.

A2 Fransızca seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) ikinci seviyedir.

A2 Fransızca seviyesi, yabancı bir ekip ile proje yönetimi, yurt dışı satış, ihracat gibi bölümlerde çalışılmayacaksa, ortak olduğumuz birçok firma için minimum işe alım seviyesidir.

A2 Fransızca seviyesi akademik eğitim almak için yeterli bir seviye değildir.

Berlitz seviye sisteminde A2 seviyesi, A2.1, A2.2 ve A2.3 olarak 3 ayrı alt seviyeye ayrılmıştır.

A2.1 Fransızca seviyesinde belirli konularda, rutin işlerde, basit ve alışılmış işler karşısında dile hâkim olursunuz. Fransızca mesajları anlayabilir ve iletebilir, basit ve direkt bilgiler karşısında cevap verebilir, insanlarla basit yüz yüze Fransızca konuşmalar gerçekleştirebilir, sevdiğiniz ya da sevmediğiniz aktivitelerden bahsedebilirsiniz. Günlük ve basit ihtiyaçları Fransızca bilginizi kullanarak öğrenebilir, karşılayabilir ve giderebilirsiniz; alışveriş yapmak, tatil planı ya da otel rezervasyonu yapmak vb.

A2.2 Fransızca seviyesinde karmaşık olmayan çoğu iletişimsel göreve; rutin sosyal ve iş durumlarına hâkim olursunuz. Bazı hatalarınız olsa da, Fransızca bir konuşmayı başlatabilir ve sürdürebilirsiniz. Konulara özel Fransızca kelime dağarcığınızı oluşturmaya başlarsınız; profesyonel talimatlar verebilirsiniz, basit bir problemi açıklayıp çözüm üretebilirsiniz, ziyaretçilerinize rehberlik edebilirsiniz, davetleri detaylıca açıklayabilir ve kibarca yanıtlayabilirsiniz. Tercihlerinizi, anlaşma ya da anlaşmazlıklarınızı Fransızca olarak belirtebilir ya da şikâyet edebilirsiniz.

A2.3 Fransızca seviyesinde Yabancı olmadığınız konular hakkındaki bilgiyi kavrayabilir ve başkalarıyla, oldukça çeşitli konularda, uzun Fransızca konuşmalar sürdürebilirsiniz. Ancak, uzun Fransızca ifadelerde veya yabancı olduğunuz konularda tutarlılığı henüz sürdüremeyebilirsiniz. Bildiğiniz ekipmanları satın alabilir ve tanımlayabilir, bir anlaşma ayarlayabilir, mesleki temaslar kurabilir, Fransızca tavsiye verebilir ve öneride bulunabilirsiniz. Fransızca konuşurken zaman zaman ana dilinizin araya girdiğini hissedebilirsiniz.

B1 Fransızca seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) üçüncü seviyedir.

B1 Fransızca seviyesi, çalıştığımız birçok firmanın yabancı bir ekip ile proje yönetimi, yurt dışı satış, ihracat gibi bölümlerde çalışılacaklar için talep ettiği minimum işe alım seviyesidir.

Berlitz seviye sisteminde B1 seviyesi, B1.1, B1.2 ve B1.3 olarak 3 ayrı alt seviyeye ayrılmıştır.

B1.1 Fransızca seviyesinde kişisel ve iş ihtiyaçlarınız için gereken çoğu iletişimsel görevi başlatabilir, sürdürebilir ve sonlandırabilirsiniz. İşte talimatları anlayabilir ve direkt talimatlar verebilirsiniz. Sosyal ve profesyonel durumlarda rahatlıkla Fransızca iletişim kurabilirsiniz – buna, tartışmalara ve toplantılara katılmak, bir proje hakkında açıklama yapmak ya da fikirlerinizi belirtmek için birinin sözünü kesmek de dâhildir. Bir ürünün ya da servisin kalitesini tartışabilir; hipotezleri ve sonuçlarını Fransızca olarak açıklayabilirsiniz.

B1.2 Fransızca seviyesinde birçok profesyonel ve kişisel bağlamda yetkin ve rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz, ayrıca neyi açıklamak istediğinizi formüle etmenin birçok yolunu bulabilirsiniz. Yabancı olduğunuz sözcüklerin karşınıza çıktığı zorlu sosyal durumlarda bile yeterli olabilirsiniz. Ana dili Fransızca olanların konuşmalarına dâhil olabilir, gerektiğinde açıklama isteyebilir, bir avukata danışma gibi karmaşık durumlarla uğraşabilir ve uzun süre telefonda Fransızca konuşabilirsiniz. Fransızca olarak fikirlerinizi belirtebilir ve beklenmeyen problemlerin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

B1.3 Fransızca seviyesinde bilmediğiniz konular hakkındaki ayrıntılı bilgileri kavrayabilir ve dili, diğer akademik ve profesyonel alanlarda çalışmak için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Kendiliğinden gelişen konuşmaları başlatabilir ve sürdürebilir, bir tartışmada fikirlerinizi belirtebilir ve savunabilir ve ana dil kullanıcıları tarafından oluşturulan bazı Fransızca deyimleri anlayabilirsiniz. Fransızca bilginiz ile bir ofisi yönetebilir, bir anlaşmazlığı düzeltebilir veya bir gruba karşı fikirlerinizi savunabilirsiniz.

B2 Fransızca seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) dördüncü seviyedir.

Berlitz seviye sisteminde B2 Fransızca seviyesi, B2.1 ve B2.2 olarak 2 ayrı alt seviyeye ayrılmıştır.

B2.1 Fransızca seviyesinde zorlu iletişimsel görev ve durumlarda bile etkili ve uygun bir şekilde iletişim kuruyorsunuz; bir toplantı oturumunu yönetmek gibi. İş adamlarıyla görüşebilir, açık bir toplantıda rapor verebilir ya da profesyonel bir sunum yapabilir, satış sunumları yapabilirsiniz. Kendinizi ifade ederken gayet akıcı ve çok yönlüsünüz; zor konularda bile kolayca Fransızca konuşup anlayabiliyorsunuz. Fransızca konuşmanızda ufak hatalarınız ve ana dilinizden oluşan engeller olabilir.

B2.1 Fransızca seviyesi standart eğitim verdiğimiz son seviyedir. Bundan sonraki seviyeler özel eğitimler ile ilerlemektedir.

Bu Fransızca seviyesini tamamlayanlar üniversitelerde akademik çalışmalara katılabilirler, yurt dışı üniversitelerden kabul alabilirler.

Değişik türden topluluklar karşısında ve geniş bir yelpazede etkili bir şekilde Fransızca iletişim kurabilirsiniz. Fransızca diline iyi bir şekilde hâkim olursunuz. Toplantılara ve tartışmalara öz güvenli ve etkili bir şekilde katılabilir, birçok kişinin yer aldığı tartışmalarda fikirlerinizi Fransızca olarak savunabilir, net ve ayrıntılı sunum yapabilir ve hassas sosyal durumlarda uygun Fransızca ifadeler kullanabilirsiniz.

C1 ve C2 Fransızca seviyelerinde dilin bütün kontrolü sizdedir; ana diline hâkim ve iyi eğitim almış insanlar kadar iyi ve bir o kadar da derin bir kelime yelpazesine sahip olursunuz. Fransızca konuşmanız düzenli, tutarlı ve akıcıdır.

Örnek vermek gerekirse bir Türk, Türkçeyi C seviyesinde konuşur. Eğer C seviyesi Fransızca biliyorum diyorsanız bir Fransız kadar Fransızca anlamanız ve konuşmanız gerekir.

Berlitz Fransızca Eğitimleri Başvuru Formu

Fransızca seviyeleri ve eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için başvuru formunu doldurunuz.

Başvuru Formu