En Çok Konuşulan Diller Nedir

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada en çok konuşulan diller aşağıda listelenmiştir.

  1. Çince
  2. İngilizce
  3. Hintçe
  4. İspanyolca
  5. Rusça
  6. Arapça
  7. Bengalce
  8. Portekizce
  9. Malayca – Endonezce
  10. Fransızca

Dünya üzerinde konuşulduğu bilinen ortalama 7.000 dil vardır. Bunlardan bazıları daha küçük coğrafyalarda hatta bazen sadece küçük bir topluluk tarafından konuşulurken bazıları enginleri aşmış ve milyonlarca insanın iletişim kurabilmesine yardımcı olmuştur.

Dünya üzerinde Türkçe konuşan insan sayısı yaklaşık 100 milyondur.

Çince

Dünyanın en büyük nüfus oranına sahip Çin’in ana dili 1 milyarın üstü bir sayıyla yine dünyanın en çok konuşulan dili. En yaygın lehçesi Mandarin olan Çince her geçen gün bu sayıyı katlamaya devam ediyor.

İngilizce

Birinci sıraya yerleşemese de gönlümüzün birincisi olan İngilizce dünya üzerinde 508 milyon insan tarafından konuşuluyor. Yeni Zelanda, Zimbamve, Karayipler, Hong Kong, Güney Afrika, Kanada, ABD, Avustralya, İngiltere gibi çok farklı yerlerde konuşulan dünyanın ekonomi, siyaset, kültür dili İngilizce milyonlarca insan arasında iletişim kuruyor.

Hintçe

Çok fazla lehçesi olan Hintçe 497 milyon insan tarafından konuşuluyor. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkelerinden biri olan Hindistan’ın ana dili olan Hintçenin büyük oranda İngilizcenin etkisinde kalmasına rağmen, ilerleyen yıllarda daha fazla insan tarafından konuşulacağı düşünülüyor.

İspanyolca

Son zamanların en popüler ve bu yüzden en çok öğrenilmek istenen dili İspanyolcayı 392 milyon insan konuşuyor. İspanya, Küba, ABD, Güney ve Orta Amerika’nın tamamında konuşulan İspanyolca birçok ülkede okullarda 2. Veya 3. dil olarak öğretiliyor.

Rusça

277 milyon kişi tarafından konuşulan Rusça da yine Birleşmiş Milletler’in 6 dilinden biridir. Rusya dışında Belarus, Kazakistan, Türkmenistan, Amerika gibi ülkelerde de konuşulmasıyla kendisine çok geniş bir coğrafya bulmuş olur.

Arapça

Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Suriye, Mısır, Ürdün, Lübnan gibi ülkelerin ana dili Arapça dünyanın en eski dillerindendir. 246 milyon insanın konuşabildiği Arapçanın aynı zamanda Kuran dili de olması konuşabilen insan sayısını arttırmıştır.1974 yılında Birleşmiş Milletler’in 6. Dili olarak kabul edilmesi de popülaritesini arttırmıştır.

Bengalce

Daha fazla olduğu düşünülmekle beraber yaklaşık 210 milyon kişi Bengalce konuşabiliyor.120 milyonun üstünde nüfusu olan Bangladeş’in neredeyse tüm sınırlarının Hindistan’a komşu olması da Bengalceyi konuşan insan sayısını arttırıyor.

Portekizce

Listenin en şaşırtıcı dillerinden biri Portekizce, 191 milyon kişi tarafından konuşuluyor. 12.Yüzyılda bağımsızlığını ilan eden Portekiz’in dili Vasco de Gama ve Prens Henry gibi kaşifler sayesinde tüm dünyaya yayılmıştır. Portekizce; Brezilya, Makau, Angola, Venezuela ve Mozambik ülkelerinde konuşulmaktadır.

Malayca – Endonezce

Endonezce Malay dilinin en çok konuşulan lehçesidir. Hem Malezya hem de Endonezya halkının konuştuğu bu dil 159 milyon insan tarafından konuşuluyor. Endonezya 13.000 adadan oluşur ve dünyanın 6. Kalabalık ülkesidir. Bu da Malaycayı dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri haline getirir.

Fransızca

Bonjour! Yaklaşık olarak 129 milyon insan tarafından konuşularak listemize 10. Sıradan giren Fransızca, Belçika, Kanada, Isviçre, Kameron, Haiti gibi birçok ülkede de konuşulan bir dil.

online İngilizce kursu - birebir özel İngilizce dersleri - private english lessons - online english course

Türkiye’nin Her Yerinden Görüntülü ve konuşarak Online İngilizce Öğrenin

Ana dili İngilizce olan yabancı öğretmenler

Haftada 3, 5 veya 7 gün özel ders

3, 6 veya 12 ay eğitim süresi

Bir özel ders ücreti sadece 54 TL

İngilizceyi En İyisinde Öğrenin

İngilizce öğrenmek için iletişim formunu doldurun, uzman danışmanlarımızdan eğitimlerimiz hakkında bilgi alın.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]