Kurumunuzdaki verimi arttırın

Çift Dil Konuşabilen Çalışanların Kurumlara Faydaları

Birçok akademik çalışma, iki dil bilen personelin kurumsal hayattaki etkinliğini kanıtlamıştır.

Birden çok dil konuşabilen çalışanlar, özellikle de dünyada ofisleri olan veya yabancı müşterileri olan şirketler için, oldukça yüksek nitelikte değer taşırlar. Kurumunuzu geliştirir ve ekstra değer katarlar.

Akademik çalışmalar, çift dil konuşabilen kişilerin kurumsal hayatta daha başarılı olduklarını ve kariyer basamaklarını daha hızlı tırmandıklarını göstermektedir.

Penn State Universitesi’nin bir araştırması çift dil konuşabilen kişilerin birden çok görevi bir arada yerine getirmede ve öncelik sırasını belirlemede daha başarılı olduklarını ortaya koymuştur. Başka araştırmaların sonuçlarına göre, çift dil konuşabilen kişiler bilgiyi daha hızlı ve kolay şekilde işleme alabildiklerinden, tek dil konuşanlardan özellikle de çatışma yönetimi gerektiren durumlarda daha iyi performans göstermişlerdir.

Ama söz konusu faydalar bu kadarla kalmaz.

Çift dil konuşmanın kurumsal hayatta avantajları saymakla bitmez. Çalışanlarınıza dil eğitimi sağlamanın veya çift dil konuşabilen kişileri işe almanın neden çok iyi bir fikir olduğuna dair işte birkaç neden:

Eğer firmanız büyüyor ya da yurtdışına açılmayı düşünüyorsa, çift dil konuşan personeliniz uluslararası ilişkilerinizi sağlamlaştırır ve işinizde size rekabetçi üstünlük sağlar.

Çift dil konuşabilen çalışanlar, piyasa deneme aşamasında, piyasanın büyüklüğünü araştırmada, yeni her türlü işin başında durmada ve girişimde bulunmada size yardımcı olur diyor, bir tercüme ve iletişim şirketi olan Lexigo’nun CEO’su Mark Saba.

Saba çift dil konuşabilen çalışanların, toplantılarda iletişim metotları, ilişki kurma ve ihracat marketlerinde kovalanan her türlü fırsat için kültürel manada iç görüde bulunabileceklerinin altını çiziyor.

Yetkin şekilde çift ya da daha çok dil bilen personele sahip olmak potansiyel müşterilere, şirketlerinin yeni piyasalara girmeye ve onların taleplerini karşılayıp ,, verimli şekilde hizmet etmeye bir taahhütte bulunduklarının da bir göstergesidir diye ekliyor, Saba.

Çift dil konuşabilen çalışanlar, iç piyasada da işinizi büyütürler ve genişletirler, piyasa payınızı da elde tutarlar. Kampanyalarında ‘ dilinizi konuşuyoruz’ diye tanıtım yapan bankaları ve telefon firmalarını düşünün.

Çift dil konuşabilen çalışanların olduğu bir şirket, çok çeşitliliğin olduğu bir iş ortamında çalışmak isteyen adaylara da çekici gelir. Benzer şekilde, çok çeşitli bir çalışma ortamı, halihazırda çalışan çift dil konuşabilen personele bir nevi dahil olma hissi sağlar.

Çeşitliliği bol bir çalışma ortamı, çalışanların diğer kültürler hakkında bilgi edinebilmesi ve arada muhtemel herhangi bir engel varsa bunların bertaraf edilebilmesi anlamına gelir.

Çeşitli sosyal çevrelerden gelen bireylerin oluşturduğu bir çalışma ortamı, değişik yetenekleri ve tecrübeleri bir araya getirerek, birbirinden farklı yaratıcı bakış açıları oluşturur.

Saba’ya göre “Çift dil konuşabilen çalışanların daha yüksek bağlantısal zekaya sahip olmaya eğilimli oldukları kanıtlanmıştır.”

“Bu durum, şirketlerde fikir çeşitliliğine de katkıda bulunur, aynı zamanda organizasyon değerleri, amaçları, içsel ve dışsal ilişkileri anlamında kültür dinamiğini de değiştirir.”

İşyerinde çift dil konuşabilen çalışanların olması, diğer çalışanları başka bir dil öğrenmeye özendirip teşvik edebilir. Eğer böyle olursa, onlar da çift dil konuşabilmenin imkanlarından faydalanırlar ve aynı zamanda yeni bir beceri kazanmanın gururunu yaşarlar.

Çift dil konuşabilen çalışanlar ayrıca, diğer çalışanlar için olumlu anlamda yeni bir ölçüt haline de gelebilirler.

Saba “Çift dil konuşabilen personelin, birden fazla görevi aynı zamanda yerine getirmede daha yetenekli olduğu görülmüştür” diyor. “Bu onların çevresinde çalışanlardan da beklenen performansı yükselterek verimliliği arttırabilir” diye ekliyor.

Yurt dışında ofisleri olan ya da uluslararası müşterilere sahip şirketler için, sanal alanda var olmak çok mühimdir. Çift dil konuşabilen çalışanlar, hedef kitleye yönelik içerik geliştirmeye, ve belli kültürleri daha iyi anlamaya ve tercüme yetenekleri sayesinde arama motoru optimizasyonu gerçekleştirmeye yardımcı olurlar.

Bu kişiler ayrıca diğer yerel rakipler ne yapıyorlar diye de araştırabilirler ve geri bildirimde bulunabilirler, bulgular üzerine tavsiyelerde bulunabilirler. Benzer şekilde, sosyal medyada daha büyük takipçi kazanmaya yardımcı olabilirler ve akışa sokmadan önce yayımları gözden geçirebilirler.

“Çift dil konuşabilen çalışanlar, sosyal medya kanalları üzerinden canlı iletişimde destek sağlarlar” diyor Saba. Bu da herhangi bir anlam kaybı yaşanmadan doğru mesajın uygun yazar ortamına ulaştırılabilmesi demektir” diye de belirtiyor.

Sanal sayfanızda, ilgili dilleri konuşabilen çalışanlar tarafından yönetilen canlı sohbet fonksiyonu bulunması, müşterilerinizin anladıkları bir dilde anında iletişime geçme şansına sahip olması anlamına gelir.

Dil ve kültür eğitimi şirketiniz için oldukça faydalıdır ve çalışanlar için çekici bir yan haktır.

Bu sayede, çalışanlara hem yeni bir beceri kazanma fırsatı verilir, hem de onlara diğer kültürleri daha iyi anlama olanağı sunulur.

Kültürlerarası eğitim, çalışanların sadece diğer kültürleri tanıyıp anlamalarını sağlamakla kalmaz, ister birden fazla dil, ister aynı dili, isterse de tek dil konuşuyor olsunlar, onlara genel olarak muhatap oldukları diğer insanlarla nasıl empati kurulacağını da öğretir,” diyor Saba.

“Başka bir dil öğrenmek, insanların değişik şekillerde düşünmelerine ve başka bakış açılarını göz önünde bulundurmalarına yardımcı olur” diye ekliyor. “Bu da çalışanların görev ve pozisyonlarına bakmaksızın bir şirkete her açıdan yardımcı olur” diyor.

Sanal sayfanızda, ilgili dilleri konuşabilen çalışanlar tarafından yönetilen canlı sohbet fonksiyonu bulunması, müşterilerinizin anladıkları bir dilde anında iletişime geçme şansına sahip olması anlamına gelir.

İşinize rekabetçi bir üstünlük sağlamak istiyorsanız, çift dil konuşabilen çalışanlar istihdam edin ya da onlara Berlitz Dil Okulunda yabancı dil eğitimi sağlayın. Bunun için bundan daha iyi bir zaman olamaz.

online İngilizce kursu - birebir özel İngilizce dersleri - private english lessons - online english course

Türkiye’nin Her Yerinden Görüntülü ve konuşarak Online İngilizce Öğrenin

Ana dili İngilizce olan yabancı öğretmenler

Haftada 3, 5 veya 7 gün özel ders

3, 6 veya 12 ay eğitim süresi

Bir özel ders ücreti sadece 54 TL

İngilizceyi En İyisinde Öğrenin

İngilizce öğrenmek için iletişim formunu doldurun, uzman danışmanlarımızdan eğitimlerimiz hakkında bilgi alın.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]