Almanca Seviyeler

Almanca seviyeleri nelerdir?

Almanca Seviyeler A1 A2 B1 B2 C1 C2

Almanca Seviyeleri

Almanca seviyeleri nelerdir? Dil seviyeleri nelerdir? soruları Almanca seviyesini öğrenmek isteyen kişiler tarafından soruluyor. Almanca öğrenmek, yurt dışına yerleşmek, iş başvurusu yapmak isteyen kişiler, Almanca seviyeleri nasıl öğrenebileceklerini araştırıyor. Peki Dünyada kullanılan Almanca seviyeleri nedir, Türkiye’de Almanca seviye belirleme nasıl yapılıyor?

CEFR Seviyeleri

CEFR Nedir?

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (Common European Framework of Reference for Languages CEFR), yabancı dilde yeterlilik seviyesini ölçmek için uluslararası bir standarttır. CEFR seviyeleri Dünyada yaygın olarak kabul edilmiştir. Türkiye’de ve yurt dışında birçok dil okulu eğitimlerini CEFR Almanca seviyelerine göre organize etmektedir.

Berlitz ingilizce seviyeleri CEFR

A1 A2 B1 B2 C1 C2 Almanca Seviyeleri ve Açıklamaları

A1 A2 B1 B2 C1 C2 Almanca seviyeleri nedir? A1 A2 B1 B2 C1 C2 Almanca seviyelerinin anlamı nedir? soruları Almanca eğitim almak isteyen kişiler tarafından soruluyor. CEFR standartlarına göre yabancı dil seviyeleri, A1 A2 B1 B2 C1 C2 olarak 6 alt seviyeyi ifade etmektedir.

Almanca Seviyeleri ve Açıklamaları

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından belirlenen Almanca seviyeleri, A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir.

Almanca Seviyeleri Nelerdir?

  1. A1 Almanca Seviyesi / Başlangıç Seviye Almanca Bilgisi (Beginner Level)
  2. A2 Almanca Seviyesi / Orta Seviye Almanca Bilgisi (Intermediate Level)
  3. B1 Almanca Seviyesi / Orta Üst Seviye Almanca Bilgisi (Upper Intermediate Level)
  4. B2 Almanca Seviyesi / İleri Seviye Almanca Bilgisi (Advanced Level)
  5. C1 Almanca Seviyesi / Yetkinlik Seviyesinde Almanca Bilgisi (Proficient Level)
  6. C2 Almanca Seviyesi / Ana Dil Seviyesinde Almanca Bilgisi (Native-Fluent)

Berlitz Almanca Seviyeleri ve CEFR Karşılıkları Nelerdir?

A1 Almanca Seviyesi / Berlitz Seviye 1:

Basit ve rutin işleri sorunsuz bir şekilde halledebilir ve günlük durumlarla başa çıkabilirsiniz. Basit ihtiyaçlarınızı ifade edebileceğiniz bir yeterliliğe sahip olursunuz; tarihleri/saatleri/sayıları anlamak, insanlarla tanışmak, yer/yön sormak, sipariş vermek vb.

A2.1 Almanca Seviyesi / Berlitz Seviye 2:

Belirli konularda, rutin işlerde, basit ve alışılmış işler karşısında dile hâkim olursunuz. Mesajları anlayabilir ve iletebilir, basit ve direkt bilgiler karşısında cevap verebilir, insanlarla basit yüz yüze konuşmalar gerçekleştirebilir, sevdiğiniz ya da sevmediğiniz aktivitelerden bahsedebilirsiniz. Günlük ve basit ihtiyaçları öğrenebilir, karşılayabilir ve giderebilirsiniz; alışveriş yapmak, tatil planı ya da otel rezervasyonu yapmak vb.

A2.2 Almanca Seviyesi / Berlitz Seviye 3:

Karmaşık olmayan çoğu iletişimsel göreve; rutin sosyal ve iş durumlarına hâkim olursunuz. Bazı hatalarınız olsa da, bir konuşmayı başlatabilir ve sürdürebilirsiniz. Konulara özel kelime dağarcığınızı oluşturmaya başlarsınız; profesyonel talimatlar verebilirsiniz, basit bir problemi açıklayıp çözüm üretebilirsiniz, ziyaretçilerinize rehberlik edebilirsiniz, davetleri detaylıca açıklayabilir ve kibarca yanıtlayabilirsiniz. Tercihlerinizi, anlaşma ya da anlaşmazlıklarınızı belirtebilir ya da şikâyet edebilirsiniz.

A2.3 Almanca Seviyesi / Berlitz Seviye 4:

Yabancı olmadığınız konular hakkındaki bilgiyi kavrayabilir ve başkalarıyla, oldukça çeşitli konularda, uzun konuşmalar sürdürebilirsiniz. Ancak, uzun ifadelerde veya yabancı konularda tutarlılığı henüz sürdüremeyebilirsiniz. Bildiğiniz ekipmanları satın alabilir ve tanımlayabilir, bir anlaşma ayarlayabilir, mesleki temaslar kurabilir, tavsiye verebilir ve öneride bulunabilirsiniz. Konuşurken zaman zaman ana dilinizin araya girdiğini hissedebilirsiniz.

B1.1 Almanca Seviyesi / Berlitz Seviye 5:

Kişisel ve iş ihtiyaçlarınız için gereken çoğu iletişimsel görevi başlatabilir, sürdürebilir ve sonlandırabilirsiniz. İşte talimatları anlayabilir ve direkt talimatlar verebilirsiniz. Sosyal ve profesyonel durumlarda rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz – buna, tartışmalara ve toplantılara katılmak, bir proje hakkında açıklama yapmak ya da fikirlerinizi belirtmek için birinin sözünü kesmek de dâhildir. Bir ürünün ya da servisin kalitesini tartışabilir; hipotezleri ve sonuçlarını açıklayabilirsiniz.

B1.2 Almanca Seviyesi / Berlitz Seviye 6:

Birçok profesyonel ve kişisel bağlamda yetkin ve rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz, ayrıca neyi açıklamak istediğinizi formüle etmenin birçok yolunu bulabilirsiniz. Yabancı olduğunuz sözcüklerin karşınıza çıktığı zorlu sosyal durumlarda bile yeterli olabilirsiniz. Ana dili Almanca olanların konuşmalarına dâhil olabilir, gerektiğinde açıklama isteyebilir, bir avukata danışma gibi karmaşık durumlarla uğraşabilir ve uzun süre telefonda konuşabilirsiniz. Fikirlerinizi belirtebilir ve beklenmeyen problemlerin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

B1.3 Almanca Seviyesi / Berlitz Seviye 7:

Bilmediğiniz konular hakkındaki ayrıntılı bilgileri kavrayabilir ve dili, diğer akademik ve profesyonel alanlarda çalışmak için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Kendiliğinden gelişen konuşmaları başlatabilir ve sürdürebilir, bir tartışmada fikirlerinizi belirtebilir ve savunabilir ve ana dil kullanıcıları tarafından oluşturulan bazı deyimleri anlayabilirsiniz. Bir ofisi yönetebilir, bir anlaşmazlığı düzeltebilir veya bir gruba karşı fikirlerinizi savunabilirsiniz.

B2.1 Almanca Seviyesi / Berlitz Seviye 8:

Zorlu iletişimsel görev ve durumlarda bile etkili ve uygun bir şekilde iletişim kuruyorsunuz; bir toplantı oturumunu yönetmek gibi. İş adamlarıyla görüşebilir, açık bir toplantıda rapor verebilir ya da profesyonel bir sunum yapabilir, satış sunumları yapabilirsiniz. Kendinizi ifade ederken gayet akıcı ve çok yönlüsünüz; zor konularda bile kolayca konuşup anlayabiliyorsunuz. Konuşmanızda ufak hatalarınız ve ana dilinizden oluşan engeller var.

B2.2 Almanca Seviyesi / Berlitz Seviye 9:

Değişik türden topluluklar karşısında ve geniş bir yelpazede etkili bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Dile iyi bir şekilde hâkim olursunuz. Toplantılara ve tartışmalara öz güvenli ve etkili bir şekilde katılabilir, birçok kişinin yer aldığı tartışmalarda fikirlerinizi savunabilir, net ve ayrıntılı sunum yapabilir ve hassas sosyal durumlarda uygun ifadeler kullanabilirsiniz.

C1 ve C2 Almanca Seviyeleri / Berlitz Seviye 10:

Bu seviyede dilin bütün kontrolü sizdedir; ana diline hâkim ve iyi eğitim almış insanlar kadar iyi ve bir o kadar da derin bir kelime yelpazesine sahip olursunuz. Konuşmanız düzenli, tutarlı ve akıcıdır.

Almanca Kursu Başvuru Formu

Almanca kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak için başvuru formunu doldurunuz.

"Gönder" butonuna tıklayarak KVKK Aydınlatma ve Açık Rıza Metnini onaylamış sayılırsınız.