Almanca seviyeleri ve Almanca yeterlilik puanları

Almanca Seviyeler

Almanca Seviyeleri Nelerdir?

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından belirlenen Almanca seviyeleri, A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir. CEFR seviyeleri, bir bireyin Almanca dil yeterliliğini derecelendirmek için küresel standart olarak yaygın olarak kabul edilmektedir.

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (Common European Framework of Reference for Languages CEFR), Almanca dahil birçok yabancı dilde yeterlilik seviyesini ölçmek için uluslararası bir standarttır. CEFR seviyeleri, Almanca ve diğer dillerde Dünyada yaygın olarak kabul edilmiş bir standarttır. Türkiye’de ve yurt dışında birçok dil okulu eğitimlerini, CEFR Almanca seviyelerine göre organize etmektedir.

Almanca Seviyeleri ve Açıklamaları

Almanca Seviyelerinin Konuşma Hedefleri Nedir? Gerçek Yaşamda ve İş Yerinde Neler Yapabilir?

A1 Almanca seviyesi, Almancada öğrenilen temel bilgileri ve konuları ifade eder. Çoğu zaman başlangıç veya beginner düzeyi olarak ifade edilir. Almanca öğrenmeye başlanılan seviye A1 seviyesidir. Oldukça temel düzeyde bir dil seviyesidir.

A1 Almanca seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) ilk seviyedir.

A1 Almanca seviyesinde basit ve rutin işleri sorunsuz bir şekilde halledebilir ve günlük durumlarla başa çıkabilirsiniz. Basit ihtiyaçlarınızı ifade edebileceğiniz bir yeterliliğe sahip olursunuz; tarihleri/saatleri/sayıları anlamak, insanlarla tanışmak, yer/yön sormak, sipariş vermek gibi konularda yabancı dili kullanabilirsiniz.

A2 Almanca seviyesi, başlangıç üzeri, orta seviye Almanca bilgisini ifade eder. A2 Almanca seviyesinde basit cümleler kurma, basit günlük konuşma diyaloglarını rahatlıkla yapabilirsiniz.

A2 Almanca seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) ikinci seviyedir.

A2 Almanca seviyesi, yabancı bir ekip ile proje yönetimi, yurt dışı satış, ihracat gibi bölümlerde çalışılmayacaksa, ortak olduğumuz birçok firma için minimum işe alım seviyesidir.

A2 Almanca seviyesi akademik eğitim almak için yeterli bir seviye değildir.

Berlitz seviye sisteminde A2 seviyesi, A2.1, A2.2 ve A2.3 olarak 3 ayrı alt seviyeye ayrılmıştır.

A2.1 Almanca seviyesinde belirli konularda, rutin işlerde, basit ve alışılmış işler karşısında dile hâkim olursunuz. Mesajları anlayabilir ve iletebilir, basit ve direkt bilgiler karşısında cevap verebilir, insanlarla basit yüz yüze konuşmalar gerçekleştirebilir, sevdiğiniz ya da sevmediğiniz aktivitelerden bahsedebilirsiniz. Günlük ve basit ihtiyaçları öğrenebilir, karşılayabilir ve giderebilirsiniz; alışveriş yapmak, tatil planı ya da otel rezervasyonu yapmak vb.

A2.2 Almanca seviyesinde karmaşık olmayan çoğu iletişimsel göreve; rutin sosyal ve iş durumlarına hâkim olursunuz. Bazı hatalarınız olsa da, bir konuşmayı başlatabilir ve sürdürebilirsiniz. Konulara özel kelime dağarcığınızı oluşturmaya başlarsınız; profesyonel talimatlar verebilirsiniz, basit bir problemi açıklayıp çözüm üretebilirsiniz, ziyaretçilerinize rehberlik edebilirsiniz, davetleri detaylıca açıklayabilir ve kibarca yanıtlayabilirsiniz. Tercihlerinizi, anlaşma ya da anlaşmazlıklarınızı belirtebilir ya da şikâyet edebilirsiniz.

A2.3 Almanca seviyesinde yabancı olmadığınız konular hakkındaki bilgiyi kavrayabilir ve başkalarıyla, oldukça çeşitli konularda, uzun konuşmalar sürdürebilirsiniz. Ancak, uzun Almanca ifadelerde veya yabancı konularda tutarlılığı henüz sürdüremeyebilirsiniz. Bildiğiniz ekipmanları satın alabilir ve tanımlayabilir, bir anlaşma ayarlayabilir, mesleki temaslar kurabilir, tavsiye verebilir ve öneride bulunabilirsiniz. Almanca konuşurken zaman zaman ana dilinizin araya girdiğini hissedebilirsiniz.

B1 Almanca seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) üçüncü seviyedir.

B1 Almanca seviyesi, çalıştığımız birçok firmanın yabancı bir ekip ile proje yönetimi, yurt dışı satış, ihracat gibi bölümlerde çalışılacaklar için talep ettiği minimum işe alım seviyesidir.

Berlitz seviye sisteminde B1 Almanca seviyesi, B1.1, B1.2 ve B1.3 olarak 3 ayrı alt seviyeye ayrılmıştır.

B1.1 Almanca seviyesinde kişisel ve iş ihtiyaçlarınız için gereken çoğu iletişimsel görevi başlatabilir, sürdürebilir ve sonlandırabilirsiniz. İşte talimatları anlayabilir ve direkt talimatlar verebilirsiniz. Sosyal ve profesyonel durumlarda rahatlıkla Almanca iletişim kurabilirsiniz – buna, tartışmalara ve toplantılara katılmak, bir proje hakkında açıklama yapmak ya da fikirlerinizi belirtmek için birinin sözünü kesmek de dâhildir. Bir ürünün ya da servisin kalitesini Almanca olarak tartışabilir; hipotezleri ve sonuçlarını açıklayabilirsiniz.

B1.2 Almanca seviyesinde birçok profesyonel ve kişisel bağlamda yetkin ve rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz, ayrıca neyi açıklamak istediğinizi formüle etmenin birçok yolunu bulabilirsiniz. Yabancı olduğunuz sözcüklerin karşınıza çıktığı zorlu sosyal durumlarda bile yeterli olabilirsiniz. Ana dili Almanca olanların konuşmalarına dâhil olabilir, gerektiğinde açıklama isteyebilir, bir avukata danışma gibi karmaşık durumlarla uğraşabilir ve uzun süre telefonda konuşabilirsiniz. Almanca konuşarak fikirlerinizi belirtebilir ve beklenmeyen problemlerin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

B1.3 Almanca seviyesinde bilmediğiniz konular hakkındaki ayrıntılı bilgileri kavrayabilir ve dili, diğer akademik ve profesyonel alanlarda çalışmak için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Kendiliğinden gelişen konuşmaları başlatabilir ve sürdürebilir, bir tartışmada fikirlerinizi belirtebilir ve savunabilir ve ana dili Almanca olan kişiler tarafından oluşturulan bazı deyimleri anlayabilirsiniz. Bu seviyedeki Almanca bilginiz ile bir ofisi yönetebilir, bir anlaşmazlığı düzeltebilir veya bir gruba karşı fikirlerinizi savunabilirsiniz.

B2 Almanca seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) dördüncü seviyedir.

Berlitz seviye sisteminde B2 Almanca seviyesi, B2.1 ve B2.2 olarak 2 ayrı alt seviyeye ayrılmıştır.

B2.1 Almanca seviyesinde zorlu iletişimsel görev ve durumlarda bile etkili ve uygun bir şekilde iletişim kuruyorsunuz; bir toplantı oturumunu yönetmek gibi. İş adamlarıyla Almanca görüşebilir, açık bir toplantıda rapor verebilir ya da profesyonel bir sunum yapabilir, satış sunumları yapabilirsiniz. Kendinizi Almanca ifade ederken gayet akıcı ve çok yönlüsünüz; zor konularda bile kolayca konuşup anlayabiliyorsunuz. Almanca konuşmanızda ufak hatalarınız ve ana dilinizden oluşan engeller olabilir.

B2.1 Almanca seviyesi standart eğitim verdiğimiz son seviyedir. Bundan sonraki seviyeler özel eğitimler ile ilerlemektedir.

Bu Almanca seviyesini tamamlayanlar üniversitelerde akademik çalışmalara katılabilirler, yurt dışı üniversitelerden kabul alabilirler.

Değişik türden topluluklar karşısında ve geniş bir yelpazede etkili bir şekilde Almanca iletişim kurabilirsiniz. Almanca diline iyi bir şekilde hâkim olursunuz. Toplantılara ve tartışmalara öz güvenli ve etkili bir şekilde katılabilir, birçok kişinin yer aldığı tartışmalarda fikirlerinizi savunabilir, net ve ayrıntılı sunum yapabilir ve hassas sosyal durumlarda uygun Almanca ifadeler kullanabilirsiniz.

C1 ve C2 Almanca seviyelerinde dilin bütün kontrolü sizdedir; ana diline hâkim ve iyi eğitim almış insanlar kadar iyi ve bir o kadar da derin bir kelime yelpazesine sahip olursunuz. Almanca konuşmanız düzenli, tutarlı ve akıcıdır.

Örnek vermek gerekirse bir Türk, Türkçeyi C seviyesinde konuşur. Eğer C seviyesi Almanca biliyorum diyorsanız bir Alman veya Avusturyalı kadar Almanca anlamanız ve konuşmanız gerekir.

Berlitz Almanca Eğitimleri Başvuru Formu

Almanca seviyeleri ve eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için başvuru formunu doldurunuz.

Başvuru Formu